‘AKP, Öcalan’ın insafını bekliyor’

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

‘AKP, Öcalan’ın insafını bekliyor’

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, “AKP Öcalan’ın insafa gelmesini, silah bırakma çağrısı yapmasını çaresiz biçimde beklemektedir” dedi.

Terör örgütünün hükümeti parmağında oynattığını, uzantılarının ihanet taleplerinde bulunmaktan çekinmediğini savunan Ayhan, HDP eş başkanlarının terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan’a özgürlük taleplerini seslendirdiğini, “Müzakere ve diyalogdan ya anlaşma ya savaş çıkar” tehdidinde bulunduklarını söyledi.

Ayhan, AK Parti’nin iradesini Öcalan’a teslim ettiğini öne sürerek, “AKP, Öcalan’ın insafa gelmesini, silah bırakma çağrısı yapmasını çaresiz biçimde beklemektedir” diye konuştu.

Çözüm sürecinde “üçüncü göz” konusunun tartışıldığını anlatan Ayhan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Oslo’da bu yöntemin denendiğini, ancak başarılı olunamadığını belirttiğini anımsattı. Ayhan, “AKP’nin selef başbakanının milletin önüne çıkıp önce ‘Oslo’da terör örgütüyle görüşen şerefsizdir, namussuzdur’ deyip, daha sonra halefinin ‘Üçüncü göz diye bir şey söz konusu değil. Zaten Oslo’da denedik. Oslo aracılı yürütülen bir süreçti ve sonuçlarını gördük. Yürümedi’ diye çark etmesi, Sayın Davutoğlu’nun selefine şerefsizlik suçlaması yapması anlamına gelmiyor mu?” dedi.

Emin Haluk Ayhan, izleme kurulunun çözüm sürecine katkısı olup olmayacağına ilişkin görüşünün sorulması üzerine, “Bu hususu hükümet açıklamaktan korkmaktadır” ifadesini kullandı.

Ayhan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun MİT’in partilerini izlediği iddiasını nasıl değerlendirdiği sorusuna, “Orduya yapılan operasyonun kumpas olduğu ve diğer olaylar dikkate alındığında, durumun vahim olduğunu söylemek mümkün” cevabını verdi.

Ayhan, başka bir soru üzerine Ermenek’teki maden kazasında yaşamını yitiren Tezcan Gökçe’nin babası Recep Gökçe’ye kaymakamlık tarafından lastik ayakkabı verilmesinin hükümet için utanç verici olduğunu ifade ederek, “Yandaşlara, havuz medyasına dünya aktarılıyor, bir çift lastik ayakkabının reklamı yapılıyor” dedi.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...