Reklamsız Sözcü

Bozdağ’dan Yargıtay’a cevap

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ın açıklamalarına cevap verdi.

android-time 15:41
Bozdağ’dan Yargıtay’a cevap
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yargıtay Başkanı Ali Alkan'ın açıklamalarına cevap verdi.

Yeni yargı paketine yönelik eleştirilerde bulunan ve “Yargı paketindeki düzenlemeler öncesinde kurumsal ihtiyaçlarımız sorulmadı, istişare yapılmadı. Bu müdahale, daha ne zamana kadar devam edecektir?” diye soran Yargıtay Başkanı Ali Alkan’a 1 gün sonra Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan yanıt geldi. Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yüksek yargıya yönelik şu ifadelere yer verildi:

“Kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak, TBMM ‘nin yetki ve görevleri arasındadır. TBMM’deki yasama faaliyetleri, yürütme ve yargıya müdahale değildir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen kanunların yargıya müdahale olarak değerlendirilmesi, yasama faaliyetlerinin yapılmasını imkansız kılar.

Yasama, yürütme ve yargı, TBMM’nin çıkardığı kanunlara uymak ve bunları uygulamakla yükümlüdür. Yargıtay’ın daire ve üye sayısı, kurulları, personeli ve işleyişine ilişkin yasal düzenleme yapma, TBMM’nin münhasır yasama yetkisi içindedir. Yargıtay Başkanı’nın vazifesi, bu düzenlemeleri doğru anlamak ve uygulamaktır.

Yargıtay Başkanının bu şahsi açıklaması, mevcut ve yeni seçilecek Yargıtay üyeleri ile HSYK’nın henüz oluşmamış iradesine karşı önyargıya dayanan açık bir güvensizlik itirafıdır.

Açıklamasında Yargıtay Başkanı, objektif bir hukuksal değerlendirme yerine siyasi iradeyi hedef alan bir niyet okumayı tercih etmiştir. Yargıtay Başkanı’na düşen siyasal içerikli değerlendirmeleri siyasi partilere bırakarak, objektif hukuksal değerlendirmeler yapmasıdır.”

AA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 17:1425.11.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more