Erdoğan ‘örtülü ödenek’ rekoru kırdı

CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, sık sık tartışma konusu olan örtülü ödenekle ilgili hükümete sert eleştiriler yöneltti.

Erdoğan ‘örtülü ödenek’ rekoru kırdı

CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, sık sık tartışma konusu olan örtülü ödenekle ilgili hükümete sert eleştiriler yöneltti. Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 yıllık Başbakanlığı süresinde örtülü ödenekten toplam 6 milyar 424 milyon TL harcama yaptığını belirten Serindağ, önceki Başbakanlar Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Necmettin Erbakan’ın görev yaptıkları 10 yıllık dönemlerde sadece 312 milyon TL örtülü ödenek harcaması yaptığını söyledi. Bu kadar büyük farkın nereden kaynakladığının bilinmediğini ifade eden Serindağ, “20,5 kat fazla yapılan örtülü ödeneği nasıl açıklayacağız, örtülü bir ödenek istisnai bir harcama. Örtülü harcamanın bu boyutlara ulaşması çok ürkütücü. Örtülü ödenek denetlenemiyor hesabı verilmiyor birkaç kişi biliyor, bu kadar yüksek paralar nereye harcandı?” diye sordu.

''Örtülü olan herşey şüphe uyandırır''”Örtülü olan herşey şüphe uyandırır”

 

TBMM’deki bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmanın ardından  yaptığı açıklamada, bu kadar yüksek oranda örtülü harcama yapılmış olmasını devlet geleneğinde olmadığını ifade etti. Milli güvenlik ve kamu güvenliği için yapılan bu harcamaların Recep Tayyip Erdoğan döneminde bu kadar yüksek yapılmasının bazı kuşkuların oluşmasına sebep olduğuna işaret eden Serindağ, “Libya’ya uçakla götürülen paraların örtülü ödenekten götürüldüğüne dair ciddi kuşkular var.”dedi.

Örtülü ödenek harcamalarına tam gaz devam Örtülü ödenek harcamalarına tam gaz devam

 

“ÖRTÜLÜ ÖDENEK HANGİ MİLLİ MENFAATE HARCANDI?”

CHP İzmir milletvekili Musa Çam ise yaptığı konuşmada, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bütçeden “gizli hizmet giderleri” adı altında yer alan örtülü ödenekten 5 yılda yaptığı harcamaları tek tek açıkladı. Çam, şu bilgileri verdi: “2010 yılında 706 milyon, 2011 yılında 951 milyon, 2012 yılında 1 milyar 175 milyon, 2013 yılında 1 milyar 248 milyon lira harcandı. Bu yıl sonuna kadar yapılacak harcama ile son 5 yılda yapılan toplam harcama 5 milyar lirayı aşacak.”

Erdoğan'ın kızdığı gençler olayı anlattıErdoğan’ın kızdığı gençler olayı anlattı

 

Çam, konuşmasında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e seslenerek, “Kullanılmasında sizinde sorumluluğunuz bulunan örtülü ödeneğin son yullarda bu kadar yüksek miktarda kullanılmasının nedenlerini açıklamanız gerekiyor. Bu para etrafında tek bir dost bırakmadığınız Türkiye’nin hangi milli menfaatlerine harcandı?”diye sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sigara tepkisiCumhurbaşkanı Erdoğan’dan sigara tepkisi

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...