Gezi Parkı projesi iptal edilmemiş!

AKP hükümetince 'vazgeçildiği' açıklanan Taksim Gezi Parkı'na yapılacak 'Taksim Kışlası Restitüsyon projesi'nden aslında 'vazgeçilmediği' ortaya çıktı.

Gezi Parkı projesi iptal edilmemiş!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) dün gerçekleştirilen bütçe görüşmelerinde flaş bir detay ortaya çıktı. Dünyanın bile gündemine oturan ve mahkeme kararlarının da akabinde AKP hükümetince ‘vazgeçildiği’ açıklanan Taksim Gezi Parkı’na yapılacak Taksim Kışlası Restitüsyon Projesi’nden aslında ‘vazgeçilmediği’ ortaya çıktı. Gezi süreci sonrası “Bundan sonra otobüs durağının yeri için bile gerekirse referandum yapacağız” diyen Topbaş “Son dönemim olarak yetki istedim, İstanbullular da bana yetki verdi.” sözleriyle kendini savundu.

CHP’Lİ ÜYELER FARK ETTİ!

İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın bütçe konuşmasında satır arasına sıkıştırdığı detayı CHP’li üyeler fark etti. Topbaş’ın konuşmasının ardından CHP'li Meclis üyeleri söz aldı. CHP Meclis üyesi Tonguç Çoban, İBB'nin hazırladığı 2015-2019 yıllarını kapsayan Stratejik Plan'da 'Taksim Meydanı Kentsel Tasarım ve Taksim Kışlası Restitüsyon Projesi'nin yer almasını eleştirdi.

Çoban, “Bu sevdadan vazgeçmek gerekiyor. Bu ülkenin hafızasına, yakın geçmişine acılarla nakşetmiş bir olayı yeniden gündeme getirecek tarzda, artık ortak kabul haline gelmişken, gezi parkı park olarak kalmalı. bugün yeniden bu rapora yazmak sıkıntı yaratır dedi.

“GECELERİ 'BEN NE YAPIYORUM KADİR' DİYE ÇIĞLIKLAR ATIP UYANIYOR OLABİLİRSİNİZ”

Tonguç'tan sonra söz alan CHP'li Hakkı Sağlam, Topbaş'a sert eleştiriler yöneltti. Sağlam, şöyle konuştu:

“İstanbul'u 21 yıldır sizler yönetiyorsunuz. 11 yılın vebali Topbaş'ın üstünde. 21 yıldır iktidardasınız. İnsanı çileden çıkaran trafik ile insanlarımızın hayatını altüst eden duruma nasıl bir iyileştirme yaptınız Her tarafı AVM kuşatması sonucu biten küçük esnafla ilgili bir gelişme var mı Kişiye özel imar düzenlemesi ile milletimize küfreden müteahhitlere rant sağladığınız konusunda ne düşünüyorsunuz?”

İstanbul'un deprem toplanma alanlarının imara açıldığını hatırlatan Sağlam, Topbaş'a, “Depremi bile rant kapısı yaptınız. Siz gece yattığınızda, gecenin bir yarısı 'Ben ne yapıyorum Kadir' diye çığlıklar atıp uyanıyor olabilirsiniz. Ama Sabah ne yazık ki evinizden çıktığınızda, şaşaalı AVM'leri görünce, 'Ne kadar güzel eserler yaptık, siyasi taraftarlarımıza ne kadar güzel rantlar sağladık' diyorsunuz şeklinde konuştu.

TOPBAŞ ELEŞTİRİLERE YANIT VERMEDİ

CHP'li üyelerin eleştirilerini yanıtlamak üzere tekrar kürsüye çıkan Topbaş, konuşmaları üzülerek takip ettiğini ve eleştirilere cevap vermeyeceğini söyledi. CHP'li Hakkı Sağlam'ı isim vermeden eleştiren Topbaş, “CHP'li iki üye gayet nezaketle eleştirilerini yaptı, biz de notlarımızı aldık. Ama maalesef bu atmosfer bozuldu. 42 yıllık bir siyasetçi olarak tavsiyede bulunuyorum CHP eğer iktidara alternatif olmak istiyorsa, bu tarzı geride bırakması lazım dedi.

“YETKİYİ YEREL SEÇİMLERDE ALDIM”

Topbaş, konuşmasını, “Son dönemim olarak yetki istedim, İstanbullular da bana yetki verdi. Demek ki doğru işler yaptık. Başarımız desteklendiği için tekrar bizi görevlendirdiler diye tamamladı.

Tartışmaların ardından oylamaya geçildi. 12 milyar 250 milyon TL'lik bütçe, 152 kabul, 69 ret ve 2 geçersiz oyla kabul edildi. (Ajanslar)

İBB Meclisi'nde zaman tartışmasıİBB Meclisi’nde zaman tartışması

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...