Reklamsız Sözcü

Kimler tahliye edilecek?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tutukluluk süresinin düşürülmesi açıklamasının ardından uzun tutukluluk sürelerinin mağdurları akla geldi. Tutukluluk süreleri 5 yılla kısıtlanırsa kimler serbest kalacak?

android-time 18:14
Kimler tahliye edilecek?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tutukluluk süresinin düşürülmesi açıklamasının ardından uzun tutukluluk sürelerinin mağdurları akla geldi. Tutukluluk süreleri 5 yılla kısıtlanırsa kimler serbest kalacak?

Dün 14.30’da Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde başlayan Demokratikleşme Paketi konulu toplantının ardından bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan, hazırlanmakta olan yeni demokratikleşme paketi ile daha önce 10 yıldan 7,5 yıla düşürülen tutukluluk süresi sınırının 5 yıla düşürüleceğini açıkladı.

Yasa ile, uzun süredir devam eden Ergenekon davası gibi davalarda halen tutuklu olan ve cezaları kesinleşmemiş sanıkların tahliyesinin önü açılacak. Yasa TBMM’den geçip, resmen yürürlüğe girdiğinde hemen salıverilecekler arasında gazeteci Tuncay Özkan, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Rum Ortodoks Patrikhanesi sözcüsü Sevgi Erenerol, Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Doğu Perinçek, Emniyet eski özel hareket dairesi başkanı İbrahim Şahın gibi isimler de yer alıyor.

ALPARSLAN ARSLAN ÇIKACAK
Ergenekon davasıyla birleştirilen Danıştay davası sanıkları da, yasanın çıkması halinde tahliye edilebilecekler. Danıştay sanığı Alparslan Arslan 22 Mayıs 2006’da tutuklanmıştı. Arslan ile birlikte halen bu davadan tutuklu olan diğer sanıklar İsmail Sağır, Erhan Timuroğlu, Aykut Metin Şükre, Kenan Özay, Selçuk Özkan, Erkan Ayyıldız da tahliye edilecek.

CUMHURİYET’E SALDIRI DAVASI SANIKLARI DA TAHLİYE OLABİLECEK
Ergenekon davasıyla birleştirilen Cumhuriyet gazetesine saldırı davası sanıkları Bedirhan Şinal ve Boğaç Kaan Murathan’a da tahliye yolu açılacak.

HİLMİOĞLU NİSANDA TAHLİYE EDİLECEK
Sağlık durumundaki bozulma nedeniyle son dönemde ismi sık sık gündeme gelen İnönü Üniversitesi eski rektörü Fatih Hilmioğlu ise ancak nisan ayında yasadan yararlanabilecek.
Hilmioğlu, 13 Nisan 2009’da tutuklanmıştı. 13 Nisan 2014’te hapishanede tutukluluk süresi 5 yılı tamamlayacak. Eğer yasa 13 Nisan’dan önce geçerse, Hilmioğlu da bu tarihte serbest kalacak.

BALYOZ SANIKLARI DA ETKİLENMEYECEK
Yasa, tutukluluk süresini 5 yılla sınırlandırdığından, Balyoz davası sanıkları bundan etkilenmeyecek. Yargılananlar arasında MHP Milletvekili Engin Alan, Bilgin Balanlı, Gürbüz Kaya, Can Erenoğlu gibi isimlerin de olduğu Balyoz davasında, hüküm kararları Yargıtay tarafından da onandığından, bu isimler “tutuklu” değil, “hükümlü” sıfatı taşıyorlar. Dolayısıyla, eğer yeniden yargılama ya da Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuru çerçevesinde farklı bir kararı olmazsa, haklarındaki hüküm kadar hapis yatmaları gerekiyor.

BAŞBUĞ DA ÇIKAMAYACAK
Ergenekon davasıyla bağlantılı olarak, irtica eylem planından yargılanan Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un durumu ise, yasa geçse bile değişmeyecek. Başbuğ, 6 Ocak 2012’de tutuklanmıştı. Dolayısıyla 5 yıllık tutukluluk süresi, eğer o zaman kadar cezası Yargıtay tarafından onanmaz, yeniden yargılama olmaz ya da Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru çerçevesinde farklı bir karar almazsa, 6 Ocak 2017’de doluyor.

TAHLİYE EDİLECEK ERGENEKON SANIKLARI
Ergenekon davasında en uzun süreli tutuklu bulunan isimler, Ümraniye’deki gecekonduda bulunan el bombalarının sahibi olarak adı geçen ve 12 Haziran 2007’de tutuklanan emekli Astsubay Oktay Yıldırım ile, aynı tarihte tutuklanan gecekondunun sahibi Mehmet Demirtaş.

Bu isimleri, 15 Haziran 2007’de tutuklanan emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ile 18 Temmuz 2007’de tutuklanan İsmail Yıldız izliyor.

Yine Ergenekon tutukluları arasında yer alan ve 27 Temmuz 2007’de tutuklanan yazar Ergün Poyraz da, tutukluluk süresini 5 yılla sınırlayan yasanın çıkması halinde, bu yasadan yararlanarak tahliye olacak isimler arasında yer alıyor.

Aynı davadan emekli binbaşı Fikret Emek 25 Haziran 2007’de, emekli yüzbaşı Mehmet Zekeriya Öztürk de 20 Haziran 2007’de tutuklanmışlardı.

2008’DE TUTUKLANANLARIN TÜMÜ ÇIKACAK
2008’de tutuklanan isimler ve tutuklandıkları tarihler şöyle;

* Veli Küçük- Emekli Tuğgeneral 22 Ocak 2008
* Sevgi Erenerol- Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın sözcüsü- 22 Ocak 2008
* Sedat Peker- 19 Mart 2008
* Semih Tufan Günaltay – Akın Birdal suikastinin azmettiricisi –  20 Mart 2008 Doğu Perinçek- İşçi Partisi Genel Başkanı- 21 Mart 2008
* Hikmet Çiçek- İşçi Partisi Basın bürosu başkanı 25 Mart 2008
* Kemal Kerinçsiz- Büyük Hukukçular Birliği Başkanı, avukat- 22 Ocak 2008
* Fikri Karadağ- Emekli Kurmay albay, Kuvayı Milliye Derneği Başkanı- 22 Ocak 2008
* Emekli Orgeneral Hurşit Tolon – 1 Temmuz 2008
* Levent Ersöz- Emekli Tuğgeneral- 1 Temmuz 2008
* Hasan Atilla Uğur- Emekli Albay- 1 Temmuz 2008
* Tuncay Özkan- 23 Eylül 2008
* Durmuş Ali Özoğlu- Toplumsal Dönüşüm Yayınevi editörü- 1 Temmuz 2008
* İbrahim Özcan – Kuvayı milliye derneği yöneticisi 1 Temmuz 2008
* Kemal Aydın- 1 Temmuz 2008

2009’DA OCAK AYINDA TUTUKLANANLAR ÇIKACAK
Tutukluluğu 5 yılla sınırlayan yasa, 2009 yılının Ocak ayında tutuklananların da tahliyesinin önünü açacak. Bu isimler şöyle;

* Mustafa Dönmez- emekli yarbay- 7 Ocak 2009
* Mustafa Levent Göktaş- Emekli Albay- 7 Ocak 2009
* Hasan Ataman Yıldırım- 7 Ocak 2009
* İbrahim Şahin- Emniyet Özel Harekat dairesi eski başkanı – 7 Ocak 2009
* Fatma Cengiz- 7 Ocak 2009
* Oğuz Bulut- 7 Ocak 2009

KCK TUTUKLULARI DA NİSANDA TAHLİYE EDİLECEK
Tutukluluk süresini 5 yılla sınırlayan yasanın hemen çıkması halinde, bundan ilk etapta yararlanacaklar arasında KCK sanıkları bulunmuyor.

Çünkü KCK'ya yönelik ilk operasyon 14 Nisan 2009'da gerçekleştirilmişti. 14 Nisan'da Diyarbakır merkezli başlatılan ve 12 ilde eşzamanlı düzenlenen bu ilk operasyonda 53 kişi gözaltına alınmıştı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 23:5703.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more