Reklamsız Sözcü

Erdoğan’a ‘IŞİD Bahane’ tepkisi

ABD'nin IŞİD'e karşı Suriye'de başlattığı operasyona Kayseri'de faaliyet gösteren bir kaç dernek üyeleri tepki gösterdi.

android-time 19:02
Erdoğan’a ‘IŞİD Bahane’ tepkisi
ABD'nin IŞİD'e karşı Suriye'de başlattığı operasyona Kayseri'de faaliyet gösteren bir kaç dernek üyeleri tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Birleşmiş Milletler’de (BM) yaptığı konuşmanın kendilerini üzdüğünü belirten Öncü Nesil Derneği Kayseri Temsilcisi Ebubekir Karataş, “Suriye’ye yönelik operasyonlara destek açıklaması yapan Erdoğan’ı tavrını gözden geçirmeye ve sözlerine açıklık getirmeye çağırıyoruzö dedi. Cumhuriyet Meydanı’nda Öncü Nesil Derneği, Özgür-Der Kayseri Girişimi ve Genç Birikim Dergisi adları altında toplanan ve bir araya gelen yaklaşık 30 kişilik grup, ABD’ye ve ABD’nin Ortadoğu politikalarına tepki gösterdi.

‘Terörist ABD’ , ‘AKP şer ittifakına girme’ , ‘IŞİD Bahane hedef Suriye halkı ve devrim’ , Müslüman halklar kardeştir, vahşete ortak olma’ yazılı pankartlarla dikkat çeken ve tekbir getirerek, “Kahrolsun Amerika” sloganları atan grup adına basın açıklamasını Öncü Nesil Derneği Kayseri Temsilcisi Ebubekir Karataş yaptı. Basın açıklamasına Besmele ile başlayan Karataş, “Afganistan ve Irak’ın işgalcisi, Yemen’den Somali’ye kadar İslam coğrafyasında devam etmekte olan insanlık suçlarının faili, Siyonist vahşetin baş destekçisi büyük şeytan ABD, Irak’tan sonra Suriye’de de katliam yapıyor. Terörün ilerleyişini durdurma bahanesiyle işbirlikçilerinin de katkısıyla denizden ve havadan Suriye topraklarına bombalar yağdırıyor. Bu saldırılarda, işlerini-güçlerini, çoluğunu-çocuğunu, bırakıp mazlum Suriyeli kardeşlerimizin yardımına koşmak amacıyla Allah yolunda cihada koşan 25 Türkiyeli kardeşimiz şehit düştüler. Karargah olarak vasıflandırdıkları yerlerde, masum bebekler ve insanlar hayatlarını kaybettiler. ABD, gerçekleştirdiği bu saldırılarla daha önce Irak’ta taifeci-mezhepçi güçleri desteklediği gibi şimdi de Beşşar Esed diktatörlüğünün ömrünü uzatmanın çabasındaö şeklinde konuştu.

ERDOĞAN’A SURİYE TEPKİSİ

ABD’nin Ortadoğu’da Müslüman halklardan ve mazlumlardan yana tavır almayacağını vurgulayan Karataş, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “ABD ve onunla birlikte hareket eden Batılı güçler ve bölgedeki işbirlikçilerinin temel kaygısı ve hedefi, Irak’ta da Suriye’de de statükoyu korumaktır. Oysa bu zalim statüko, Müslüman halklar için esareti, zulmü ve işgali temsil etmektedir. Bu süreçte Türkiye, her ne gerekçeyle olursa olsun, tavrını küresel haramilerin politikalarına alet olmamam yönünde almak zorundadır. Müslüman ve mazlum hakların beklentileri bu olduğu gibi, onur ve adalet de bunu gerektirir. Ne var ki, BM zirvesi için gittiği New York’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın basın mensuplarıyla söyleşisi esnasında sarf ettiği bazı sözler, biz Müslümanları fazlasıyla üzmüştür.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Suriye’de gerçekleştirdiği askeri operasyonları olumlu bulduğunu ve Türkiye’nin buna hem siyasi, hem askeri destek verebileceğini söylemiştir. Bu sözleri kaygıyla ve teessüfle karşılıyor, kesinlikle doğru bulmuyoruz. Grup, basın açıklamasının ardından “Zalimlere ve kafirlere biz düşmanız, zalimlerin ve kafirlerin ellerini kurut ya Rabbiö diyerek dua edip, ardından da olaysız şekilde dağıldı.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more