‘Soma dosyası asıl faillerinden uzaklaştırılıyor’

CHP Manisa Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Özgür Özel Soma faciasına ilişkin hazırlanan fezlekeyi değerlendirdi.

‘Soma dosyası asıl faillerinden uzaklaştırılıyor’

CHP’li Özel, yaptığı değerlendirmede dosyadan bürokratların çıkartılmış olmasını eleştirerek; “Soma dosyası yavaş yavaş asıl faillerinden uzaklaştırılıyor” dedi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in Soma faciasının fezlekesine ilişkin değerlendirmeleri şöyle: “Türkiye’nin en büyük, dünyanın sayılı büyük iş cinayetlerinden biri olan Soma maden faciasının adli soruşturması kamuoyunu rahatsız eden bir ataletle ilerliyor. Facianın üzerinden 6 ay geçti ve fezleke yeni hazırlandı. Ayrıca, bilirkişi raporu hazırlandığı halde ilgili mercilerce, önce Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi siyasi sonuç doğurur gerekçesiyle bekletildi, Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra ise içeriğinin Türkiye’yi AİHM’de zora sokacağı ve yine siyasi sonuçlarının da olacağı gerekçesiyle oyalandı, 5 Eylül günü resmen kayda sokulmasına rağmen, 17 Eylül’e kadar gizlendi, nihayetinde tarafımızdan verilen bir soru önergesinden saatler sonra dosyasına havale edildi.”

“BAKANLAR KENDİNİ KURTARDI”

“Bu iklimde ve baskı ortamında, cesaretle kaleme alındığını düşündüğümüz bilirkişi raporunda bile maalesef olayın en asli failleri hükümetin başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yer almamıştır. Bu kişiler Soma için adalet yolculuğunun bilirkişi aşamasında kendilerini kurtarmıştır.”

“SOMA DOSYASINA GÖLGE DÜŞTÜ”

“Şimdi de, fezleke aşamasında Maden İşleri Genel Müdürü’nden, TKİ Yönetim Kurulu Başkanı’na, TKİ bürokratlarından, ocağın projelerini inceleyen, denetleyen ve onay veren MİGEM elemanlarına, son 2 yılda ocağın denetimini yapan ÇSGB İş Teftiş Kurulu İş Müfettişleri’ne verilecek izinlerin beklenildiği gerekçesiyle, söz konusu bürokratlar dosyadan çıkartılmıştır. Aylardır söz konusu müfettişlerin soruşturma izinleri bekleniyor. Kim neden, nasıl, niçin ve hangi “ricalarö üzerine bu soruşturma izinlerini vermiyor. Dosyaya şimdiden çok sayıda gölge düştü.”

“SORUMLULUK MÜHENDİS VE TEKNİKERLERİN ÜZERİNE YIKILACAK”

“Şu anda da Soma için adalet arayışı işveren ve işveren vekilleri üzerinden devam ediyor. Bu hususu olayın ilk başından beri ısrarla söylüyoruz. Her ne kadar 301 kez ağırlaştırılmış müebbet talebi ile fezleke yazılmış olsa da CEO, Genel Müdür ve birkaç yönetici dışında diplomalı işçi olarak nitelendirebileceğimiz maden mühendisleri ve teknikerlerin üzerine tüm sorumluluk yıkılmış durumda.”

“HÜKÜMET POLİTİKALARI GÖZARDI EDİLİYOR”

“Bu fezlekede de; Türkiye’nin enerji politikaları, madenlerin Anayasa’ya aykırı olarak kanunların etrafından dolandırılarak adeta özelleştirilip hızlı üretim baskısı ile işletilmesi, işçi sağlığı ve iş güvenliğinin hiçe sayıldığı hususu göz ardı edilmiş, hükümet politikalarının, özelleştirme politikaları ve denetim politikalarının Soma gibi bir faciaya neden olduğu yok sayılmış ve ayrıca eğer bürokratlar yargılanırlarsa siyasetle kurulacak bağ da düşünülerek üst düzey bürokrasi tamamen soruşturmanın dışında tutulmuştur.”

“GERÇEKLERİ UNUTTURMAYACAĞIZ”

“Fezlekeye göre olay sadece o madenin içinde gerçekleşmiş ve sorumluları da o maden ocağı ile sınırlı tutulmuştur. Endişemiz odur ki; fezlekenin iddianameye dönüşme aşamasında da bir grup sorumlu kendini kurtarabilir ve bu iş sadece içeride arkadaşlarını kaybeden birkaç teknisyenle birkaç maden mühendisinin sırtına bırakılmak suretiyle yargılama aşamasına geçilebilir. Bu konuda endişeliyiz. Davayı her aşamasında takip etmeye ve adaletin tesisi için kamuoyunu bilgilendirme ve Soma faciasındaki gerçekleri unutturmamaya devam edeceğiz.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...