Sözcü Plus Giriş

Uçan kaykayıyla Guinness rekoru kırdı

Kanadalı mucit Catalin Alexandru Duru, 90'lı yılların fantezisi olan 'uçan kaykay'ı (hoverboard) hayata geçirerek bir rekora imza attı

Güncellenme: 15:00, 23/05/2015
Uçan kaykayıyla Guinness rekoru kırdı

sozcu.com.tr/DIŞ HABERLER

‘Geleceğe Dönüş’ serisiyle birlikte hafızalara kazınan uçan kaykay, bu kez rekor kırarak bir ilke imza attı.

Guinness Rekorlar Kitabına, “Dünyanın en uzun uçan kaykaylı yolculuğu” olarak girmeyi başaran deneme, Kanadalı mucit Catalin Alexandru Duru’ya ait.

Duru, yaklaşık 5 metre yükselebilen uçan kaykayıyla toplamda 275,9 metre yol katetti. Bu ise, hoverboard ile bugüne kadar yapılabilen en uzun yolculuk.

Denemesini Kanada’nın Quebec şehrindeki Ouareau Gölü üzerinde gerçekleştiren Duru, başarısıyla bir önceki rekor olan 50 metrelik mesafeyi beşe katladı.

Catalin, kendisinin icat ettiği ve “gerçek hayattaki ilk hoverboard” olarak tanımladığı modelle uçuş yaptı.

Catalin, “Bir makine üzerinde ayakta durarak ve makineyi ayaklarınızla kontrol ederek dengeli bir uçuş gerçekleştirilebileceğini göstermek istiyorum” dedi.

Kanadalı Catalin Alexandru Duru’nun rekoru, 1989 yapımı “Geleceğe dönüş II” filminde, Marty McFly rolüyle hafızalara kazınan ve uçan kaykayıyla seyahat eden Michael J. Fox’u hatırlattı.

Geleceğe dönüş II filminde Marty McFly’in uçan kaykayıyla gezinerek herkesi şaşırttığı dönem, 2015 yılında geçiyordu. Duru’nun, hoverboard rekorunu 2015 yılında kırması ise ilginç bir tesadüf oldu.

Fransa'dan israfı bitirecek karar

Fransa’dan israfı bitirecek karar

Yayınlanma Tarihi:14:06,