Sözcü Plus Giriş

ABD’den Küba’ya feribot seferi

ABD Hazine Bakanlığı'nın Küba ile ilişkilerin yumuşatılması kapsamında 4 özel şirkete, bu ülkeye feribot seferi düzenleme yetkisi verdiği bildirildi

Güncellenme: 10:38, 06/05/2015
ABD’den Küba’ya feribot seferi

ABD medyasında yer alan haberlere göre, Hazine Bakanlığı, 4 taşımacılık şirketine Küba ile ABD arasında ticari feribot seferi düzenleme lisansı verdi. Bu lisansların seferlerin hemen başlayacağı anlamına gelmediği ve Küba’nın da söz konusu şirketlere izin vermesi gerektiği belirtildi.

1960’TAN BERİ YAPILMIYORDU

ABD ile Küba arasındaki deniz seferleri iki ülke arasında yaşanan gerilim nedeniyle 1960’ların başından beri gerçekleştirilmiyordu. Hazine Bakanlığı yetkilileri, söz konusu iznin genel bir lisans olmadığını ve her firmanın ayrı değerlendirildiğini kaydetti ancak toplam kaç firmaya yetki verildiği konusunda açıklama yapmadı.

'Küba ABD için bir tehdit değildir'

‘Küba ABD için bir tehdit değildir’

YARIM YÜZYIL SONRA GELEN BULUŞMA

ABD, geçen yılın sonunda Küba ile ilişkileri normalleştirme kararı almış, 11 Nisan’da da yarım yüzyıl sonra ilk kez bir ABD Başkanı ile Küba Devlet Başkanı yüz yüze görüşme yapmıştı. Obama yönetimi, 14 Nisan’da da Küba'yı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarma kararı almıştı.