Sözcü Plus Giriş

Baba Le Pen: O artık benim kızım değil

Fransa'da parti üyeliği askıya alınan Jean-Marie Le Pen, kızı ile ilgili "Onun benim soyadımı taşımasından utanç duyuyorum" dedi

Güncellenme: 13:07, 05/05/2015
Baba Le Pen: O artık benim kızım değil

Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi’nin (FN) Onursal Başkanı Jean-Marie Le Pen, Yahudi karşıtı açıklamaları nedeniyle parti üyeliğini askıya aldıran kızı Marine Le Pen’le ilgili “Onun benim soyadımı taşımasından utanç duyuyorum” dedi.

BABA LE PEN’İN ÜYELİĞİ ASKIYA ALINDI

Kızıyla arasındaki kriz nedeniyle üyeliği askıya alınan 86 yaşındaki baba Le Pen, Fransız Europe 1 radyosunda soruları yanıtladı. Üyeliğinin askıya alınmasını “ihanet” olarak değerlendiren Le Pen, FN lideri kızıyla arasındaki köprüleri tamamen attığını belirterek, “Kızınızı reddediyor musunuz?” sorusuna da “Kesinlikle” yanıtını verdi.

“SOYADIMI TAŞIMASINDAN UTANÇ DUYUYORUM”

Le Pen, kızı Marine Le Pen’in soyadını taşımasından utanç duyduğunu dile getirerek, şöyle konuştu: “Onun benim soyadımı taşımasından utanç diyorum. Bundan sonra FN Liderinin Le Pen soyadını taşımasını istemiyorum. Ona diyorum ki bir an evvel evlen ve soyadını değiştir. İçim ancak böyle rahatlayacak.” Le Pen, komploya kurban gittiğini iddia ederek, tüm gücüyle adaletin yerini bulması için savaşacağını, bu süreçte parti üyelerinin de Marine Le Pen’in gerçekte kim olduğunu öğreneceklerini söyledi.

“KIZIMIN CUMHURBAŞKANI OLMASINI İSTEMİYORUM”

Kızının 2017’de cumhurbaşkanı olmasını hala isteyip istemediği yönündeki soruya ise “Şimdilik hayır” yanıtını veren Le Pen, “Eğer bu ahlaki prensiplere sahip biri, 2017’de seçimi kazanır da ülkeyi yönetirse bu Fransa devleti için skandal olacaktır” ifadelerini kullandı.

BARDAK 1 MAYIS’TA TAŞTI

Yahudiler hakkındaki söylemleriyle kızını uzun süredir rahatsız eden baba Le Pen, geçen ay İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi rejiminin kurduğu gaz odalarına ilişkin “tarihte yalnızca bir ayrıntıdan ibaret” ifadelerini kullanmış ve büyük tepki çekmişti. Son olarak baba Le Pen, 1 Mayıs’ta düzenlenen Jeanne D’Arc’ı anma gününe davetli olmamasına rağmen katılmış ve etkinlikte kızı konuşma yaparken sahneye çıkarak kısa bir süre partilileri selamlamıştı. Fransız basınında “Marine’in büyük gününü babası mahvetti” yorumları yapılmış ve olay baba kız arasındaki krizde bardağı taşıran son damla olmuştu.

Partide baba-kız arasında büyük kriz

Partide baba-kız arasında büyük kriz

AİLEDEKİ KRİZ OYLARI BÖLEBİLİR

Dün, parti disiplin kurulu, baba Le Pen’in parti üyeliğinin askıya alınmasına karar vermiş, onursal başkanlığının da elinden alınıp alınmayacağının 3 ay içinde karara bağlanacağını duyurmuştu. FN Lideri Le Pen ise dün bir Fransız televizyon kanalında artık babasının parti adına konuşmaması gerektiğini dile getirmişti.

Ülkede düzenlenen son kamuoyu yoklamaları, dört seçmenden birinin, 2017 yılında düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Marine Le Pen’e oy vereceğini ortaya koyuyor. Ancak Le Pen ailesindeki krizin, FN’de bir bölünmeye yol açıp açmayacağı ise hâlâ bir merak konusu.

Marine Le Pen yerel seçimlerden çekildi

Marine Le Pen yerel seçimlerden çekildi