Boko Haram bir kenti daha yaktı

Terör örgütü Boko Haram militanları, Nijerya'nın kuzeyindeki Borno eyaletinin Askira Uba kentindeki bütün evleri yaktığı bildirildi

Boko Haram bir kenti daha yaktı

Terör örgütü Boko Haram militanları, Nijerya’nın kuzeyindeki Borno eyaletinin Askira Uba kentini ele geçirdi. Bölgedeki Sivil Ortak Savunma Gücü’nün sözcüsü Jubrin Gunda, Boko Haram militanlarının Askira Uba’ya ilk olarak pazar günü saldırdığını, kentin emirinin sarayını yaktıklarını ve daha sonra kentten ayrıldıklarını söyledi. Militanların dün Askira Uba’ya tekrar döndüğünü ve kentteki bütün evleri yaktığını belirten Gunda, teröristlerin hala kentte olduğunu dile getirdi.

Boko Haram camilere saldırdı: 100 ölüBoko Haram camilere saldırdı: 100 ölü

KAÇACAK YERLERİ YOK

Sivil Ortak Savunma Gücü’nün, teröristleri kentten kısa süre içinde çıkaracağını savunan Gunda, Boko Haram militanlarının, saklandığı Sambisa Ormanı bölgesinin bir parçası Askira Uba kentini ele geçirmesinin örgütün kaçacak yeri kalmadığını ve köşeye sıkıştığını gösterdiğini ileri sürdü. Diğer yandan, ismini vermeyen bir ordu yetkilisi de Askira Uba kentinin Boko Haram militanları tarafından ele geçirildiğini doğruladı. Yetkili, “Militanların bölgede bulunduğunu biliyoruz. Kısa süre içinde Askira Uba’ya giderek orayı teröristlerden kurtaracağız. Tüm Sambisa’yı Boko Haram militanlarından temizlemeye çalışıyoruz” dedi.

ABD Nijerya ordusu ile çalışmayı sürdürecekABD Nijerya ordusu ile çalışmayı sürdürecek

İKİ HAFTADA 300’DEN FAZLA MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ

Nijerya ve sınır komşuları Kamerun, Benin, Çad ve Nijer, 7 Şubat Cumartesi, bölgesel tehdit haline gelen Boko Haram’a karşı 8 bin 750 asker görevlendirme kararı almıştı. Bölgedeki 5 ülkede, son iki haftada Boko Haram örgütüne bağlı 300’den fazla militan öldürüldü.

Terör örgütü Boko Haram nasıl güçlendi?Terör örgütü Boko Haram nasıl güçlendi?