Sözcü Plus Giriş

Coca Cola, obeziteyle ilişkisini reddetmeleri için bilim insanlarına para aktarmış

İngiliz Times gazetesi, dünyaca ünlü içecek devi Coca-Cola'nın bilim insanlarına şekerli içeceklerin zararlarını reddetmeleri için para aktardığını yazdı

Güncellenme: 12:49, 09/10/2015
Coca Cola, obeziteyle ilişkisini reddetmeleri için bilim insanlarına para aktarmış

Fotoğraflar: Shutterstock

Times bugünkü manşetinde dünyaca ünlü içecek şirketi Coca-Cola’nın, İngiltere’de bilim insanlarına, şekerli içecekler ve obezite krizi arasındaki bağlantıyı reddetmeleri için milyonlarca Sterlin aktardığını yazdı.

Times’ın özel dosyası olan haberde, “Times’ın araştırması, Coca-Cola’nın, ürettiği içeceklerin obeziteye sebep olmaya yardım ettiği yönündeki iddialara karşı koymaları için İngiliz bilim araştırması ve sağlıklı beslenme inisiyatiflerine milyonlarca Sterlin akıttığını ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

BBC Türkçe’nin aktardığı haberde göre, Olimpiyatların, FİFA Dünya Kupası’nın ve Rugby Dünya Kupası’nın ana sponsorlarından olan içecek devi Coca-Cola, 10’dan fazla İngiliz bilim insanıyla mali bağ kurdu. Bu kişiler arasında hükümetin sağlık danışmanları da bulunuyor.

ŞEKER TÜKETİMİNİN ARTIŞI OBEZİTEYE YOL AÇIYOR

Birçok bilim insanı İngiltere’deki obezite salgınıyla ilgili şeker tüketiminin artışını suçluyor. Obezite, İngiltere’de her yıl yaklaşık 53 bin kişinin ölümüne neden oluyor. Obezite, NHS’ye (İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri) yılda 5.1 milyar Sterline de mal oluyor.

British Journal of Sports Medicine dergisinde yayımlanan son bir rapor kötü beslenmenin; fiziksel egzersiz, alkol ve sigara içmenin bileşiminden daha fazla hastalığa neden olduğunu ileri sürdü.

‘BAĞIMSIZ’ ARAŞTIRMA VAKFI COCA-COLA ÜRÜNLERİNİ ÖNERİYOR

Haberde Coca-Cola’nın, Avrupa Hidrasyon Enstitüsü’nün kurulması için milyonlarca Sterlin harcadığı aktarılıyor. Şirket, enstitünün kurulması için 2010 ve 2015 arasında 4.86 milyon Sterlin harcamış. Görünüşte bağımsız olan bu araştırma vakfı, insanlara, şirketin sattığı türden spor içeceklerinin ve meşrubatların tüketimini öneriyor.

Haberde, “Bu enstitünün bilimsel danışma kurulunun başında saygın bir profesör var. Coca-Cola bu profesörün üniversitesine 1 milyon dolar verdi. Bu kişi önde gelen spor kurulları için beslenme önerilerinde bulundu” ifadeleri yer alıyor.

‘COCA-COLA SİYASİ KARARLARI DA MANİPÜLE EDİYOR’

Coca-Cola’nın mali destek verdiği, sponsorluğunu üstlendiği, araştırma fonu verdiği kurumlar arasında şunlar bulunuyor: UKActive, İngiltere Beslenme Vakfı, Hull Ünversitesi, Homerton Üniversitesi Hastanesi, Ulusal Obezite Forumu, İngiltere Diyet Derneği, 2013 Obezite Haftası, İngiltere Obezite Çalışma Derneği.

Times’a konuşan Halk Sağlığı Fakültesi adlı sağlık vakfının yönetim kurulu üyesi Simon Capewell, “Coca-Cola’nın sadece kamuoyu görüşünü değil siyasi kararları da manipüle etmeye çalıştığını, taktiklerinin tütün ve alkol endüstrilerininkine benzediğini” söyledi.

Saçlarınızı kola ile yıkarsanız ne olur?

Saçlarınızı kola ile yıkarsanız ne olur?

Yayınlanma Tarihi:12:45,