2024 yılının üçüncü süper yeniayını deneyimlemek üzereyiz. 8 Mayıs’ta Boğa burcunda gerçekleşecek yeniay için ekstrem ifadesini kullandım, çünkü Jüpiter-Uranüs kavuşumuyla hizalanıyor ve Ay maksimum kuzey deklinasyondayken gerçekleşiyor. Özgürleşme, bağlayıcı şeylerden kurtulma arzusu artıyor. Dünya genelinde hükümet karşıtı protestoların artışına şahit olabiliriz. Bu yeniayın reformist ve yenileyici bir yönü de var. Umarım toplum için fayda yaratacak reformla-ra da şahit oluruz.

SÜPERAY NEDİR?

SüperAy, Ay’ın Dünya’ya en yakın pozisyondayken oluşan yeniaya veya dolunaya verilen isimdir. Böyle dönemlerde Ay’ın Dünya üzerindeki etkilerinin nispeten daha fazla olacağını düşünebiliriz. Yeniay esnasında Ay’ın Uranüs’e ve Jüpiter’e yakın olması da duygusal açı-dan heyecan, çalkantı, büyütme ve abartılara dikkat çekiyor. Umarım heyecanımızı olumlu yönde kullanabiliriz. Yaratıcı ve yeni projelere vücut verebiliriz.

DOĞAL AFETLERLE İLİŞKİLİ Mİ?

Astrolojik istatistiklere göre SüperAy civarındaki günlerde aşırı yağışlar ve sel baskınları da arttığını görüyoruz. Yeniay esnasında Ay’ın maksimum kuzey deklinasyonda olması sismik aktivite artışına işaret edebilir. Uranüs ve Jüpiter ile hizalanan yeniaya ve gezegen toplaşmasına ilaveten Venüs ve Plüton arasındaki dik açı da etkili depremler yaşanması ihtimalini arttırıyor.

HANGİ BÖLGELER ETKİ ALIYOR?

Yeniayın ve gezegen toplaşmasının izdüşümü Kuzey ve Orta Avrupa’dan geçiyor, Balkanlara yakın bir bölgeden aşağı doğru iniyor, ülkemizin batı bölgelerinden, Marmara ve Ege’den geçerek, Akdeniz üzerin-den Afrika ve Arap Yarımadasına devam ediyor. Haliyle yeniayın güçlü enerjisini en çok alacak bu bölgeler olacak. Dolayısıyla yenileyici, heyecanlandırıcı, özgürlük arzusunun zirveye çıkmak üzere tetikleneceği bu bölgelerde yenilikler ve reformlar, yaratıcı projeler, kitlesel insan hareketleri ama hem de doğa hareketlerinde, özellikle sismik aktivitede artış görebiliriz. Politik anlamda da yeni gelişmelere, yeni adımlara şahit olabiliriz.

TÜRKİYE ASTROLOJİ HARİTASI NASIL ETKİLENİYOR?

Yeniay haritasını incelediğimizde, ittifak içerisinde olduğumuz ülkelerle ilişkiler, meclis ve milletvekilleri, yasalar, anayasa, yasama organları, partiler, resmi kurumlarla ilgili konular-da beklenmedik gelişmelerin, değişimlerin vurgu kazanacağını görüyoruz. Görev ve yer değişiklikleri, atamalar, tayinler gibi konularda, borsada, finansal konularda kritik ve stresli gelişmeler bekleyebiliriz. Enflasyonun daha da yükseldiğine şahit olabiliriz.

İSRAİL VE FİLİSTİN HARİTALARI TETİKLENİYOR!

8 Mayıs yeniayı İsrail ve Filistin astroloji haritalarını da tetikliyor. Olayların daha da dramatik hale dönüşeceği bir sürece ilerliyor olabiliriz. Yeniay Netanyahu’nun Mars derecesini tetiklemekte, Ay Düğümleri doğum haritasındaki derecelerine yakın yerleşmektedir. Dolayısıyla Netanyahu için tehlike çanları çalmaktadır.

SALGIN HASTALIKLAR

Yeniay esnasında aktif Jüpiter-Algol kavuşumu ve yakında etkinleşecek Uranüs-Algol kavuşumu hayvanlardan gelecek tehlikeye işaret ediyor. Yeniay Boğa burcunda ve gezegen toplaşması da Boğa burcunda olacağına göre, özellikle büyükbaş hayvanlarla alakalı zararlardan, salgın hastalıklardan bahsedebiliriz. Mayıs ayı bu açıdan risk içeriyor. Bu bağlam-da ithalat konusunda denetleme, et konusundaki seçicilik de devreye girecektir. Öte yandan, tarım ziraat, topraklar, toprak ürünleriyle ilgili bazı bitkisel salgınlar konusunda da dikkatli olunmasında fayda görüyorum.

Haftanın günlere göre değerlendirmesi

Pazartesi günü sözlerimize özen göstermemizde fayda var. Düşünmeden yapılan konuşmalar kırıcı ve rencide edici etkiler yaratabilir. Baş bölgesinde sorunları olanlar, baş ağrısı çekenler, özellikle de migren sorunu olanlar daha dikkatli ve temkinli olmalılar.

Salı sabah saatlerinde zorlu bir atmosferde olabiliriz. Günün ikinci yarısı boyunca daha rahat bir akış var. İlişkiler açısın-dan öğle sonrasındaki saatler çok verimli, kullanabiliriz.

Çarşamba sabahı yeniay meydana geliyor. Yeni adımlar ve başlangıçlara işaret eden bir gündeyiz. Bir tarafında büyüme ve yenilenme fırsatları taşıyan, bir tarafında da beklenmedik ve kritik olaylara açık, belki de bu yılın en dikkat çekici günlerinden birini deneyimleyeceğiz.

Perşembe gününe enerjik başlıyoruz. Bir şeyleri yenilemek, değiştirmek ve dönüştürmek istiyorsak, tam zamanı! Günün ikinci yarısını güç ve efor gerektiren işler, sportif aktiviteler, yürüyüşler yaparak değerlendirebiliriz.

Cuma sabahı gecikmelere, engellenmelere açık bir atmosferde olacağız. Öğle saatleri ve sonrasını sağlık ve şifa konuları açısından değerlendirebiliriz. Akşam saatlerini önem verdiğimiz kişilerle iletişime geçmek, yazışmalar, toplantılar, hesaplaşmalar açısından kullanabiliriz.

Cumartesi günü mücadeleli geçeceğe benzer. Sakarlıklara ve kazalara, tartışmalara açık olabiliriz. Duygusal tepkilerden, gereksiz alınganlıklardan, acele yapılan işlerden uzak durmamızda fayda var.

Pazar sabah saatleri ilişkiler açısından verimli gözüküyor. Kişisel bakım, alışverişler, dekorasyon, güzelleştirme işleri ve sanatsal işler açısından da kullanabiliriz. Günün ikinci yarısı her türlü iş ve girişim, özel ve sosyal ilişkiler, toplantılar açısın-dan çok verimli gözüküyor.