‘IŞİD, El Kaide’yi parçalayıp imha etti’

İngiliz Guardian gazetesi bugün manşetten duyurduğu haberinde, IŞİD'in El Kaide'yi parçalayıp imha ettiğini yazdı

‘IŞİD, El Kaide’yi parçalayıp imha etti’

Gazete, istihbarat kaynaklarına da dayandırdığı haberinde, ABD’nin de birbirleriyle savaşan cihatçı gruplar arasındaki güç dengesinin değişmesi karşısında hazırlıksız yakalandığını belirtiyor. Guardian’ın manşetindeki haber, gazetenin muhabirleri Spencer Ackerman, Shiv Malik, Ali Younes ve Mustafa Khalili’nin imzasını taşıyor.

“EL-KAİDE ARTIK FAAL BİR ÖRGÜT DEĞİL”

Gazetenin muhabirleri özel haberleri için El Kaide’nin önde gelen ruhani liderlerinden ikisi ile görüşmüş. Gerek 2013’te İngiltere’den sınır dışı edilen Ürdünlü din adamı Ebu Katada, gerekse de Guardian’ın “en etkin cihatçı din adamı” olarak nitelendirdiği Muhammed el Makdisi, IŞİD’in paramparça ettiği El Kaide’nin artık faal bir örgüt olmadığını söylüyor.

Ebu Katada, yaklaşık 10 yıl süren bir hukuk mücadelesinin ardından İngiltere’den sınırdışı edilerek Ürdün’e gönderilmiş, gerçen yıl serbest bırakılmıştı. Ebu Katada ve Muhammed el Makdisi, El Kaide lideri Eymen el-Zevahiri’nin komutanlarıyla bağının koptuğunu belirtiyor. El Makdisi’ye göre, El Kaide’nin artık herhangi bir organizasyon yapısı yok ve örgütle ilgili olarak sadece bazı iletişim kanallarından ve El-Zevahiri’ye sadık bazı kişilerden söz edilebiliyor.

Muhammed el Makdisi (solda), El Kaide lideri Eymen el-Zevahiri’nin yakın dostlarından biri olarak biliniyor.

IŞİD'ten korkunç infaz

IŞİD’ten korkunç infaz

IŞİD'E ‘KANSER' BENZETMESİ

Ebu Katada ise iki yıldır El Kaide’ye karşı saldırıya geçen IŞİD’İ bir kanser olarak nitelendirmiş ve örgütün kimseye saygı göstermemesinden şikayetçi. Guardian’daki haberde haberde IŞİD’in esasında Orta Doğu’nun kalbinde El Kaide’nin bir kolu olarak ortaya çıktığı, 2014’ten itibaren ise El Kaide ile bağlarını koparıp öldürücü bir savaşa giriştiği hatırlatılıyor. Haberden bazı satırlar şöyle: “IŞİD liderleri, resmi İngilizce yayın organları Dabiq’in altıncı sayısında El Kaide’yi ‘boğulmuş bir birim’ olarak nitelendirdi. Ayrıca faaliyet gösterdikleri topraklarda cihatçı başka hiçbir gruba müsamaha göstermeyeceklerini bildirdiler…

IŞİD'den sakal kesme yasağı

IŞİD'den sakal kesme yasağı

“IŞİD’İ MİSİLLEME SÖZÜ”

“IŞİD’in Afganistan’daki savaşçıları geçen hafta 10 Taliban mensubunu başlarını keserek öldürdükleri bildirildi. Dün de El Kaide’nin Libya’daki kolu liderlerinden birinin ölümünden IŞİD’i sorumlu tuttu ve misilleme sözü verdi.” Gazetelerinin manşet haberinin sahibi Guardian muhabirleri gazetenin bugünkü sayısında ayrıca 3 sayfalık bir analize imza atmışlar. “Darbe. IŞİD nasıl El Kaide’yi içten çökertti?” başlıklı analizde iki örgüt arasındaki mücadele ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

 'Hizbullah - IŞİD savaşı fiilen başladı'

‘Hizbullah – IŞİD savaşı fiilen başladı’

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...