Sözcü Plus Giriş

İsrail’de ‘ırkçılık’ protestosu

İsrail'deki Etiyopya asıllı Yahudilerin ırkçılık karşıtı gösterileri çatışmaya dönüştü

Güncellenme: 10:25, 04/05/2015
İsrail’de ‘ırkçılık’ protestosu

Etiyopya asıllı bir İsrail askerinin, polis tarafından dövülme videosunun ortaya çıkmasının ardından ülkede tansiyon düşmüyor. Kendilerine yönelik ırkçı uygulamaları protesto eden binlerce Etiyopya Yahudisi, perşembe akşamı Kudüs’te düzenledikleri eylemin ardından, bugün öğleden sonra da Tel Aviv'deki Azrieli Kulesi önünde gösteri yaptı. Slogan atarak hükümet binalarının olduğu Ayalon yoluna kadar yürüyen kalabalık, “şiddete bulaşan polisler hapsedilmeli” çağrısında bulundu.

O polisler cinayetle yargılanacak

O polisler cinayetle yargılanacak

İsrail vatandaşı Etiyopya asıllı Yahudiler, şehirdeki bazı ana yolları trafiğe kapatarak, “siyah değil, beyaz değil, hepimiz insanız”, “Irkçılığa ve ayrımcılığa hayır” ve ““Artık söz değil eylem istiyoruz” şeklinde slogan attı. Bazı İsrailli aktivistler de eyleme destek verdi.

Göstericilerin, polis şiddetini ve kelepçeli tutuklamaları simgelemek üzere ellerini başlarının üzerinde çapraz şekilde bağladığı gözlendi.

ABD'de halk kazandı

ABD’de halk kazandı

POLİS MÜDAHALE ETTİ

İsrail polisi protestonun başında, eylemcilere müdahale etmemeyi tercih etti. Polisin, Tel Aviv’in merkezi caddelerinden Ayalon yolunun açılmaması halinde göstericileri zor kullanarak dağıtacağını duyurmasının ardından protestocular Rabin Meydanı’na yürüdü. Bu esnada Azrieli Kulesi yakınlarında polisle göstericiler arasında arbede yaşandı.

Rabin Meydanı’da toplanmayı başaran kalabalığa ise polis biber gazı ve ses bombaları ile müdahale etti. Çıkan olaylarda 10’dan fazla gösterici yaralanırken, 2 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

Tel Aviv sokaklarında gerginlik sürüyor. Görgü tanıkları, polisin eyleme destek veren bazı aktivistleri, “kalabalığı gösteriye son vermemek” yönünde kışkırtmakla suçladığını belirtti.

İsrail'den Kuneytra'ya saldırı

İsrail’den Kuneytra’ya saldırı

Kudüs'te perşembe akşamı ırkçılık karşıtı protesto düzenleyen binlerce Etiyopyalı Yahudiye, İsrail güçleri ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve TOMA'larla müdahale etmişti. Protestocuların taş ve pet şişelerle karşılık vermesi üzerine 2 polis ve 12 gösterici yaralanmıştı

Öte yandan gösteriye İsrail meclisindeki Birleşik Arap Listesi Başkanı Eymen Avde, Siyonist Birlik milletvekili Stav Shaffir, Etiyopya asıllı ilk kadın milletvekili olan Pnina Tamano-Shata ve bazı diğer siyasetçiler de katıldı.

Yayınlanma Tarihi:00:30,