Merkel, Obama’nın planlarıyla ters düştü

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Münih Güvenlik Zirvesi'nde konuştu

Merkel, Obama’nın planlarıyla ters düştü

Ukrayna krizinin askeri yöntemlerle çözülemeyeceğini söyleyen Merkel, Kongre’den baskı görüp Kiev'e silah yardımını yeniden masaya yatıran ABD Başkanı Barack Obama’yla ters düştü.

Hollande’la birlikte Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüştükten sonra Güvenlik Konferansı’na katılmak üzere Münih'e giden Merkel, Ukrayna'da yaşanan krizin çözümü konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu.

Hollande’ın “Bir barış anlaşmasına varamazsak, senaryoyu çok iyi biliyoruz. Onun bir adı var. Ona savaş deniyor” açıklamasına taban tabana zıt düşen değerlendirmelerde bulunan Merkel, Kongre’den gördüğü baskıyla silah yardımını yeniden masaya yatıran ABD Başkanı Obama’yla da ters düştü.

Başbaşa 5 saat görüştülerBaşbaşa 5 saat görüştüler

KRİZ ÇÖZÜLMEDEN İMKÂNSIZ

Ukrayna krizi çözülmeden Vladivostok'tan Lizbon'a uzanan ‘geniş Avrupa'nın kurulmasının imkânsızlığına değinen Merkel, “Rusya, krizin çözümüne katkı sağlamak zorunda. Kriz askeri yöntemler kullanılarak çözülemez” dedi.

KİMSE BÖLÜNME İSTEMİYOR

Kremlin'de Putin'le yaptıkları görüşme ile ilgili bilgi veren Merkel, “Bu görüşmenin olumlu sonuç vereceğini henüz bilmiyoruz. Ama önemli bir ziyaretti. Acı çekenler için yapmamız gereken bir görevdi. Kimse Avrupa'da yeni bir bölünme ya da gerginliğin daha da tırmanmasını istemiyor” ifadelerini kullandı.

TARTIŞMALARI ANLIYORUM AMA

Ukrayna'ya silah sevkiyatının da krizin çözülmesine katkı sağlamayacağı uyarısında bulunan Merkel, “Tartışmaları anlıyorum. Daha çok sayıda silah sevkiyatı ilerleme sağlamanın yolu değil. Ben bundan ciddi endişe duyuyorum? Bu kriz askeri yöntemlerle çözülemez” eleştirisi getirdi.

OBAMA’YA KONGRE’DEN BASKI

Münih Güvenlik Zirvesi'nde, Ukrayna'da ayrılıkçılara destek verdiği iddia edilen Putin'le nasıl başa çıkılacağı konusunda ABD ve Avrupa arasında yaşanan çatlak masaya yatırıldı. ABD Başkanı Obama, Ukrayna'ya silah desteği yapılması yönünde Kongre'den baskı görüyor. NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı General Philip Breedlove da Münih'te Batılı müttefiklerin Ukrayna'ya silah göndermesinden yana olduğunun sinyallerini verdi. ABD’li komutan, “Askeri seçenek ihtimalini hemen gözden çıkarmak durumunda olduğumuzu sanmıyorum” dedi.

Ukrayna'da barış için diplomatik atakUkrayna’da barış için diplomatik atak

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...