“Netanyahu, Washington ziyaretini iptal et”

İsrail Başbakanı Netanyahu'ya ABD Kongresi'ne hitap etmek üzere Washington'a yapmayı planladığı ziyareti iptal etmesi yönünde baskılar artıyor

“Netanyahu, Washington ziyaretini iptal et”

Associated Press’in haberine göre, hem İsrail hem ABD’den önemli konumlardaki birçok kişi, Netanyahu’nun İsrail’de gelecek ay yapılacak parlamento seçimlerinde oylarını artırma umuduyla Washington’a yapacağı ziyareti İsrail’in ABD ile ilişkilerini tehlikeye attığını ve Netanyahu’nun ziyareti iptal etmesi gerektiğini söyledi. Beyaz Saray ve Demokratlar da Netanyahu’nun ziyaretine karşı çıkıyor.

Merkezi ABD’de bulunan, Yahudilerin kurduğu İftira ve İnkarla Mücadele Birliği (ADL) Başkanı Abe Foxman, Netanyahu’nun Washington ziyaretini iptal etmesi gerektiğini belirtti.

İsrail’in eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de “Netanyahu’nun genel seçimlerde oylarını artırmak için yapacağı konuşma, İsrail ile ABD arasındaki ilişkilere zarar verecek” ifadesini kullandı.

Yeş Atid Partisi lideri ve Maliye Bakanı Yair Lapid, Netanyahu’nun ABD ile olan bağlara “ciddi şekilde zarar” verdiğini ve ziyaretini iptal ederek “evinde oturması” gerektiğini savundu.

İsrail’in eski New York Başkonsolosu Alon Pinkas ise Netanyahu’nun ziyaretinin, Obama ve Netanyahu arasındaki ilişkilerin ne kadar zayıfladığını göstermesi açısından “çok kötü bir fikir” olduğunu söyledi. Pinkas, “Bu ziyaret İran ile ilgili değil, kesinlikle seçimlerle ilgili” dedi.

Obama, Netanyahu ile görüşmeyecekObama, Netanyahu ile görüşmeyecek

Baskılara rağmen Netanyahu, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner’ın daveti üzerine Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Kongre’ye hitap etmek için mart ayında planlanan Washington ziyaretine ilişkin geri adım atmayacağı sinyalini veriyor. Netahyahu, dün yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer programına ilişkin İran ile 5+1 ülkeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya arasında yürütülen müzakerelerden “tehlikeli bir anlaşmanın” çıkmasını “engellemek için her şeyi” yapacağını ifade etmişti.

Diğer yandan, Amerikalı yetkililer, Netanyahu’nun Kongre’de yapacağı konuşmanın İran ile görüşmeleri kötü yönde etkileyebileceğini belirtti.

Beyaz Saray’ın Netanyahu’nun ziyaretini protokol kurallarının çiğnenmesi olarak gördüğü, çünkü ABD yönetiminin ziyareti basına açıklanmasından hemen önce öğrendiği bildirildi. Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama’nın İsrail’de genel seçimlerin yaklaşması nedeniyle Netanyahu ile görüşmeyeceğini açıklamıştı.

ABD’de yabancı liderlerin Kongre’de hitap etmesine yönelik davetler genellikle Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı ile istişare ediliyor. Ancak Boehner, Netanyahu’yu davet ederken Beyaz Saray’a danışmadığını açıklamıştı.

Netanyahu, daha önce Temmuz 1996 ve Mayıs 2011’de ABD Kongresi’nin ortak oturumlarına hitap etmişti.

Netanyahu'dan Obama'ya restNetanyahu’dan Obama’ya rest

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...