Sözcü Plus Giriş

Rakka’ya IŞİD operasyonu

ABD önderliğindeki müttefik güçlerin Rakka dahil olmak üzere, Irak ile Suriye'deki IŞİD hedeflerine 38 hava saldırısı düzenledikleri açıklandı

Güncellenme: 14:10, 06/07/2015
Rakka’ya IŞİD operasyonu

Washington’daki ortak komuta merkezince yapılan açıklamada saldırılardan 18’inin, IŞİD’in 2014’te Suriye ve Irak’ta ilan ettiği “halifeliğin başkenti” Rakka civarında yapıldığı belirtildi. Bunun, Suriye’de bugüne kadar yapılan en büyük saldırılardan biri olduğu ifade edildi. Operasyonlarda taktik birliklerin ve taşıtların isabet aldığı, 16 köprünün de tahrip edildiği kaydedildi.

23 IŞİD MİLİTANI, 6 SİVİL ÖLDÜ

Suriye’deki operasyonda Haseke yakınlarına 5, Kobane yakınlarına da 3 saldırı düzenlendiği ve taktik birlikler, taşıtlar ve mevzilerin isabet aldığı belirtildi. Irak’ta ise 8 kent yakınlarında 12 saldırı düzenlendiği bildirildi. Merkezi Londra’da olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi hava saldırılarında en az 23 IŞİD üyesinin öldürüldüğünü, Rakka’daki bir okula Cumartesi günü düzenlenen saldırıda aralarında bir çocuğun da bulunduğu 6 sivilin öldüğünü duyurdu.

IŞİD'le tehdit edip fidye aldılar!

IŞİD’le tehdit edip fidye aldılar!

HEDEF IŞİD’İN İLERLEYİŞİNİ DURDURMAK

Amerikalı askeri sözcü Yarbay Thomas Gilleran, düzenlenen hava saldırılarının IŞİD’in Suriye ve Irak’taki askeri ilerleyişini engellemek amaçlı olduğunu belirtti. Müttefik güçlerin operasyonları, IŞİD tarafından yayımlandığı belirtilen ve antik Palmyra kentinde 25 erkeğin vurularak öldürülmesini görüntüleyen video klibini izledi. Videoda, cinayetleri işleyenlerin ergenlik yaşlarındaki gençler olduğu görüldü.

İngiltere'nin kalbinde IŞİD bayrağı

İngiltere’nin kalbinde IŞİD bayrağı