Sözcü Plus Giriş

Ruhani: “Atom bombası yapmak dinimizce yasak”

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den ilk açıklama geldi: "P5+1 ülkeleri ile bugün varılan nükleer anlaşmaya bağlı kalacağız"

Güncellenme: 17:59, 14/07/2015
Ruhani: “Atom bombası yapmak dinimizce yasak”


Şu an İran’da bulunan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, başkent Tahran’da yaptığı konuşmada “Karşı taraf anlaşmaya bağlı kaldığı sürece biz de bağlı kalacağız” açıklamasında bulundu.

Ruhani, düzenlediği basın toplantısında İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1) arasında Viyana’da varılan nükleer anlaşmayı değerlendirdi.

“ATOM BOMBASI YAPMAK LİDERİMİZİN FETVASINA GÖRE HARAM”

İran’ın atom bombası yapmak istemediğini söyleyen Ruhani: “Atom bombası yapımını liderimiz fetvasına göre haram bildiğimizi tüm dünya bilmeli. İster anlaşma olsun ister olmasın, ister anlaşma uygulansın ister uygulanmasın, İran asla atom bombası peşinde olmadı ve olmayacaktır” dedi.

‘BÖLGENİN GÜVENLİĞİ, KENDİ GÜVENLİĞİMİZDİR’

Komşu ve bölge ülkelere seslenen İran Cumhurbaşkanı: “Siyonist İsrail rejimi ve İran halkının kötülüğünü isteyenlerin propagandasına sakın ola aldanmayın. İran’ın gücü daima sizin gücünüzdür. Bölgenin güvenliğini kendi güvenliğimiz olarak görürüz. İran’ın bilimsel olarak gelişmesi, komşularının menfaatine olacaktır. İran, bölge ülkelerine baskı yapma niyetinde olmadı ve olmayacaktır. Bölge ülkeleri ile ilişkilerimiz bugün yeni bir başlangıç yapmıştır” diye konuştu.

“İSRAİL REJİMİNİN ÇABALARI BOŞA ÇIKTI”

Anlaşmayla birlikte İran’ı atom bombası peşinde olmakla suçlayarak bölge ülkelerine baskı ve sitem uygulayanların bahanesinin son bulduğunu kaydeden Ruhani: “Siyonist İsrail rejiminin, 23 ay boyunca yaptığı çabalar boşuna çıktı ve yenilgiye uğradı” ifadesini kullandı.

“TÜM HEDEFLERİMİZE ULAŞTIK”

Batıyla yürüttükleri nükleer müzakerelerden 4 ana hedefi aradıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Ruhani, “Nükleer çalışmalarımızın İran içinde yürütülebilmesi, uygulanan yaptırımların kaldırılması, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından alınan kararların lağvedilmesi ve Tahran’ın nükleer programına ilişkin BMGK gönderilen dosyasının buradan çıkarılmasını” ülkesinin hedefleri olarak sıraladı.

Ruhani, bugünkü nükleer anlaşmayla tüm bu hedeflere ulaştıklarını belirtti.

DHA

Yayınlanma Tarihi:17:45,