Sözcü Plus Giriş

Teksas saldırısını IŞİD üstlendi

Dün ABD'nin Teksas eyaletinde gerçekleştirilen ve 2 saldırganın öldürüldüğü silahlı saldırıyı IŞİD üstlendi

Güncellenme: 13:33, 05/05/2015
Teksas saldırısını IŞİD üstlendi

IŞİD, ABD’nin Teksas Eyaleti’nin Dallas Kenti’nde, Hz. Muhammed konulu karikatür yarışmasının gerçekleştirildiği salonun dışında gerçekleştirilen ve 2 saldırganın öldürüldüğü silahlı çatışmayı üstlendiğini bildirdi.

İslam karşıtı eylemlerle gündeme gelen Amerikan Özgürlük Koruma İnisiyatifi’nin (American Freedom Defense Initiative) düzenlediği provokatif karikatür yarışmasında salonun önündeki güvenlik görevlilerine ateş açan iki kişi polisler tarafından öldürülmüş, bir özel güvenlikçi de ayağından hafif yaralanmıştı.

“DAHASI GELECEK”

IŞİD’in resmi radyo kanalında yayınlanan ses kaydında, “Halifemizin iki askeri Garland bölgesindeki bir sergiye saldırı düzenledi. Burada Hz. Muhammed’in olumsuz resimleri sergileniyordu” denildi. Söz konusu ses kaydında, “Amerika’ya bundan sonra olacakların çok daha büyük ve daha acı olacağını söylüyoruz. İslam Devleti askerlerinin korkunç şeyler yapacaklarını göreceksiniz” ifadesi kullanıldı.

Polis, saldırının nedeninin halen araştırıldığını belirterek olayın karikatür yarışmasıyla ilgisi olup olmadığı konusunda açıklama yapmamıştı.

ABD medyasında yer alan bilgilere göre ise öldürülen saldırganlardan birisinin Elton Simpson olduğu ve Simpson’un Somali’ye giderek terör gruplarına katılma amacıyla federal görevlilere yalan beyanda bulunmaktan ceza aldığı belirtildi.

Polislerin iki saldırganın yaşadığı Phoenix kentindeki dairede inceleme yaptığı kaydedildi.

ORGANİZATÖR, İSLAM KARŞITI EYLEMLERİYLE TANINIYOR

Yarışmayı düzenleyen kuruluşun başkanı Pamela Geller, ABD genelinde İslam karşıtı eylemleriyle tanınıyor. Daha önce Dünya Ticaret Merkezi yakınlarında İslam merkezi kurulmasını engelleme için kampanya yürüten Geller, birçok kentte de toplu taşıma araçlarında İslam karşıtı ilanlar yayınlatmıştı.

“Amerika’nın İslamlaşmasına dur deyin” (SIOA) grubunun da başkanlığını yürüten Geller, 2013 yılında aşırı sağ bir grubun eylemine katılmak istediği İngiltere’ye alınmamıştı.

Geller’ın başkanlığını yaptığı iki kurum da “Southern Poverty Law Center” adlı sivil özgürlükleri savunan kuruluş tarafından “nefret grubu” olarak nitelendiriliyor.

Hz. Muhammed karikatür yarışmasına saldırı: 2 ölü

Hz. Muhammed karikatür yarışmasına saldırı: 2 ölü

 

Yayınlanma Tarihi:11:39,