Sözcü Plus Giriş

Abdullah Gül’e ‘özel’ davet!

Daha önce yaptığı açıklamalarda Abdullah Gül'ün adaylığına 'soğuk bakan' Başbakan'ın konu hakkındaki görüşü 2 hafta içerisinde değişti.

Güncellenme: 07:57, 09/03/2015
Abdullah Gül’e ‘özel’ davet!

Başbakan Ahmet Davutoğlu 19 Şubat'ta Abdullah Gül’ün adaylığı için sarfettiği “Sayın Cumhurbaşkanımız da görüşüyor, ben de görüşüyorum ama öyle bir talep söz konusu olmadı” sözlerinden geri adım attı. Davutoğlu “Davet ettik işte, kamuoyu önünde davet ettik. Daha özel bir şey yapmaktan da imtina etmeyiz. Yaparız. Bence davet de dışardan birine yapılır. Burası onun kendi evidir” dedi.

ABD ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu gündem dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“PARALELCİLER ELEKTEN GEÇEMEZ”

“AKP'ye milletvekilliği için başvuranların yüzde 50'sinin ‘Paralel Yapı'ya yakın olduğu iddia ediliyor?” şeklindedik bir soruya Başbakan “Böyle bir şey mümkün değil. Aday adaylığı herkese açık demokratik bir haktır. Ama aday olarak seçilmek partinin karar vereceği bir iştir. Bahsettiğiniz kişilerin temayüllerden geçmesi mümkün değil, hadi geçti diyelim, alt komisyon var, sonrasında üst komisyon var, sonrasında da biz varız. Bu süzgeçlerden sonuç almaları mümkün değil. Tuzluklar bu süzgeçlere takılır. Tuzluklar bu süzgeçlerden geçemeyecek kadar büyük nesnelerdir. Onlar kendilerini belli ederler, buralardan geçemezler. Elekten tuzluk geçmez merak etmeyin. Gerekli tedbirleri aldık. Ben ayrıca Paralel Yapı'nın HDP, CHP ve MHP'de kendine yer aradığını düşünüyorum. Her 3 parti ile de Paralel Yapı'nın ilişkisi var. Bu da doğal bir durumdur. CHP yüzde 35 alırsa HDP yüzde 10 alırsa yüzde 45 yapıyor. Üzerine de MHP'yi koyun. Böyle bir dizayn yapılmış. Kılıçdaroğlu'na da bunun için yüzde 35 hedefi koydular. O da bu tuzağa düştü.’ diye konuştu.

ABDULLAH GÜL’ÜN ADAYLIĞI

Davutoğlu Abdullah Gül'ün adaylığı ile ilgili bir soruya ise “Kurallar, normlar, değerler doğru inşa edilirse, kişiler gider ama değerler kalır. Bu değerlerden en önem verdiğim ise vefadır. Sayın Abdullah Gül partimizin kurucusudur, herhangi bir kurucu da değildir. AK Parti'nin ilk Başbakanı'dır. Yine Cumhurbaşkanımızın tavsiyesi ve iradesiyle Meclis tarafından seçilen AK Parti içinden çıkmış ilk Cumhurbaşkanı'dır.’ dedi.

“GARİP OLMAZ MI?”

Başbakan Davutoğlu eski bir Cumhurbaskanının vekilliğe geçişinin “garip olacabileceği” şeklindeki bir yoruma ise “Bunun örnekleri Avrupa'da var. Eski başbakanlar, eski cumhurbaşkanları arasından böyle örnekler var. Takdir Sayın Gül'ün kendisinindir. Bunun doğruluğunu, yanlışlığını tartışmak bizim haddimiz değildir. Bence davet de dışardan birine yapılır. Burası onun kendi evidir.” dedi.

Gül Davet edilmeyecek mi? sorusuna ise Ahmet Davutoğlu “Davet ettik işte, kamuoyu önünde davet ettik. Davet kamuoyu önünde yapıldı, daha özel bir şey yapmaktan da imtina etmeyiz. Yaparız. Ama öyle seremonik bir konu değil bu. Bizim Sayın Gül ile hukukumuz çok eskiye dayanır. Bu ilişkiler bugün başlamadı. Hukukumuz 80'li yılların başına gider. O İslam Kalkınma Bankası'nda çalışırken ben de bir makale yazmıştım, o vesile ile tanışmıştık. Sonra Malezya'da iken Sayın Gül misafirim oldu. Bunlar yeni ilişkiler değil. AK Parti kadrolarında millete ümit veren şeylerin samimiyet, mahfiyet ve karşılıklı hukuk olduğu kanaatindeyim. O kadar sağlam hukuklar var ki… Görüş ayrılıkları, farklı kanaatler… Nihai kertede herkes kendi ile başbaşa kaldığında “Bunlar için bu dostluklar feda edilmez” diyecek kadar köklü ilişkilerimiz var. Şimdi okuyorum, Abdullah Bey gelirse ben rahatsız olurmuşum falan filan. Bunlar bizde, bizim anlayışımızda karşılığı olmayan şeyler. Abdullah Bey'de de olmaz, Tayyip Bey'de de olmaz, bizim içimizde bunlar olmaz..” şeklinde yanıt verdi.

“ABDULLAH GÜL MECLİS BAŞKANI MI OLACAK?”

Davutoğlu, Bülent Arınç’ın ortaya attığı “Abdullah Gül olursa Meclis Başkanı olur” şeklindeki yorumunu ise “Sayın Bülent Arınç bu konudaki iyi niyetini ve siyasetin etik boyutunu da içeren açıklamalar yaptı. Doğrudur, Sayın Gül 6223 adaydan biri değildir. Kimse ona öyle bakmaz, böyle bir nezaketsizlik yapmaz. Sayın Erdoğan açıklama yapar yapmaz parti içinden pek çok arkadaşımız, ben de dahil açıklamalar yaptı. Bu bile ne kadar doğal ve yürekten bir çağrı olduğunu ortaya koyuyor.
Önce Sayın (eski) Cumhurbaşkanımız Gül'ün kararını görelim. Her görevi hakkıyla yapar tabii ki. Şimdi seçime gidilecek, seçim şartları belli olacak. Demokrasiye saygı gereği seçimden önce böyle konuşmamak gerekir, önce halkın iradesini görelim.” sözleriyle değerlendirdi.

Yayınlanma Tarihi:07:53,