‘Çok gizli’ komisyon olağanüstü toplanıyor!

Türkiye, milletvekilliği adaylığından vazgeçip MİT’e geri dönen Hakan Fidan’ın durumunu tartışırken, flaş bir gelişme yaşandı.

‘Çok gizli’ komisyon olağanüstü toplanıyor!

MİT yasasının geçen yıl kabul edilmesinin ardından TBMM’de bünyesinde kurulan “Güvenlik ve İstihbarat komisyonu”, CHP ve MHP tarafından olağanüstü toplantıya çağrıldı. Toplantı Perşembe günü yapılacak. Gündemde ise, MİT’in “CHP ve MHP’ye yönelik algı operasyonu” iddiaları var.

TBMM’nin Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu daha önceki toplantıları basına kapalı olarak yapıldı, toplantılar sırasında jammer’lar çalıştırıldı, toplantı içeriği konusunda vekiller herhangi bir açıklama da yapmadı.

Hürriyet’te yer alan Aysel Alp’in haberine göre, CHP ve MHP, daha önceki toplantılarda sadece çalışma usul ve esaslarını görüşen komisyonu bu kez, gazete haberlerinde yer alan, MİT içinde kurulduğu iddia edilen “algı operasyonu” iddiaları üzerine komisyonu olağanüstü toplantıya çağırdı.

“MİT İÇİNDEKİ PSİKOLOJİK HAREKATÇILAR MUHALEFETİ YIPRATMAK İÇİN…”
Komisyonu toplantıya çağırma başvurusunda şu iddialar yer aldı;

“19 Şubat tarihli basın yayın organlarında, ‘MİT içerisinde ikisi Stratejik Analiz Başkanlığı, ikisi de İstihbarata Karşı Koyma Başkanlığında görevli 4 kişilik özel bir ekibin Cumhurbaşkanlığı tarafından görevlendirildiği, bu birimin ‘psikolojik harekat' konusunda uzman olduğu ve Türkiye'de başta ana muhalefet partisi olmak üzere muhalefet partilerini yıpratmak amacıyla algı operasyonları yaptıklarına' ilişkin haberler yer almıştır. Türkiye'nin iç güvenliğini doğrudan tehlikeye düşürecek böylesi hukuk, yasa ve amaç dışı uygulamaların varlığına ilişkin iddiaların Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu tarafından araştırılması zorunlu görülmektedir.”

MİT İDDİALARI YALANLAMIŞTI
MİT, gazetelerde yer alan CHP ve MHP aleyhine algı operasyonları planlandığı iddialarını yalanlamıştı. MİT’ten yapılan açıklamada, yasal yollara başvurulacağı belirtilerek,  “Kurumun, demokratik hukuk devleti esasları çerçevesinde, 2937 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatla kendisine verilen görevlerin dışında bir faaliyette bulunması düşünülemez” denmişti.

17 KİŞİLİK KOMİSYON
TBMM Genel Kurul’da Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nda yapılan değişiklikle kurulan Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu’nun 17 üyesi bulunuyor.  Komisyonda, AKP’den 10, CHP’den 4, MHP’den 2 ve  HDP’den 1 milletvekili yer alıyor.

Komisyon üyeleri şöyle;
AKP’den, Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, Aydın Milletvekili Semiha Öyüş, İstanbul Milletvekili Harun Karaca, İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, İstanbul Milletvekili Ahmet Kutalmış Türkeş, Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu, Rize Milletvekili Hasan Karal, Uşak Milletvekili Mehmet Altay ve Van Milletvekili Fatih Çiftçi; CHP’den Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş,  Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner ve Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan; MHP’den Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ve Isparta Milletvekili Süleyman Nevzat Korkmaz ile HDP’den İstanbul Milletvekili Levent Tüzel.

Komisyon’un başkanlığını ise AKP’li Alparslan Kavaklıoğlu yürütüyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...