‘Hakan Fidan vekil olursa başbakanlığa kadar gider’

Fidan’ın adaylığı için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu özel görüşme yaptı.

‘Hakan Fidan vekil olursa başbakanlığa kadar gider’

Veli TOPRAK-Başak KAYA / SÖZCÜ

GENEL seçim için adaylar harekete geçerken Ankara kulislerinde en çok merak edilen isim MİT Müsteşarı Hakan Fidan oldu. Fidan için farklı senaryolar konuşuluyor. Fidan'ın adaylığı için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu özel görüşme yaptı.

İSTİFA İÇİN GERİ SAYIM

Kulislere yansıyan bilgiye göre; Erdoğan, Fidan'ın görevinde kalmasını istiyor. Hatta bu konuda MİT'in başına önerilen isme de sıcak bakmadı. Bu durumda Fidan'ın istifa etmeyeceği ve müsteşar olarak çalışmaya devam edeceği belirtiliyor. Ancak Fidan'ın siyasete girmesi halinde bakanlık hatta Başbakanlık koltuğuna oturacağı belirtiliyor. YSK'nın takvimine göre milletvekili adayı olmak isteyen kamu görevlilerinin istifa etmeleri için son gün 10 Şubat…

RTÜK MECLİS YOLUNDA

AKP'ye yakın bürokratlar, Genel Merkez'in işaretini bekliyor. Yasaya göre; aday olacak asker ve yargı mensupları seçimi kaybeder ya da aday gösterilmezlerse eski görevlerine dönemeyecek. Diğer bürokratlar ise eski koltuklarına atanabilecek. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) dokuz üyesinden dördü aday olmayı planlıyor. AKP'den, Başkan Davut Dursun'un Bursa ya da Sakarya'dan, Hasan Tahsin Fendoğlu'nun Elazığ'dan aday gösterilebileceği belirtiliyor. MHP'li üye Esat Çıplak Samsun'dan aday olacak. CHP'li üye Ali Öztunç için ise İstanbul ya da Kahramanmaraş alternatifi bulunuyor. MGK Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu, THY Genel Müdürü Temel Kotil, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun adı da adaylık için geçiyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...