Sözcü Plus Giriş

Jonbenet ramsey

1990 yılında, 6 yaşında bir kız çocuğu olan JonBenet Ramsey ABD’nin Colorado eyaletinde anne-babasının evinin bodrumunda ölü bulundu. Ramsey cinayeti soruşturmanın uzunluğu ile medyadan büyük ilgi gördü. Birçok duruşma gerçekleşmesine rağmen olay çözülemedi.

Karındeşen Jack

1888 Londra’sında Karındeşen Jack 5 hayat kadınını öldürdü. Karındeşen Jack’in imzası kurbanlarını boğması ve daha sonrasında ise boğazlarını kesmesiydi. Cinayetler süresince polise ve medyaya gizemli birçok mektup yollanmıştı. Bu mektupların biri “Cehennemden” diye başlıyordu.

Karındeşen Jack’i inceleyen uzmanlar bu mektupların birçoğun sahte olduğunu iddia ettiler. Karındeşen Jack’in kimliği ise asla öğrenilemedi. Cinayetler hala uzmanların kafasını kurcalasa da asla Karındeşen Jack ile ilgili bir ipucuna ulaşılamadı.

NEW ORLEANS BALTACISI CİNAYETLERİ

Bu olaydan bir ay sonra neredeyse kopya bir cinayet daha gerçekleşti. Bir başka bakkal Annie Bossumer yatağında kan içinde bulundu. Baltacının 8 cinayet işlediği tahmin ediliyor. Buna karşın tek şüpheli olarak görülen Joseph Mumfre’yi suçlayacak yeterince kanıt yoktu.

2003’te polis Ramsey’in iç çamaşırından bir DNA tespiti yapmayı başardı. DNA FBI’a gönderilmesine rağmen milyonlarca örnekten hala bir eşleşme sağlanamadı. Davayla ilgili müfettişler haftada bir DNA eşleştirmesi üzerinde çalışmaya devam ediyor.

OLOF PALME

1982-1986 arasında İsveç Başbakanlığı yapan Palme, İsveç’ten tüm nükleer santrallerin kapatılmasında rol oynadı. 1982’de başbakan olduktan sonra sosyal ekonomi politikalarını uyguladı. Avrupa’nın güvenlik politikasındaki sivri dili ile tepki topladı. Eşiyle birlikte gittiği sinemadan evine dönerken vurularak öldürüldü. Hem katilin kimliği, hem de Olof Palme’yi neden öldürdüğü bir muamma olarak kalmaya devam ediyor.

OSCAR ROMERO

1960 ve 1970’lerde El Salvador ülkesinde Katolik bir rahip olan Oscar Romero ülkedeki insan hakları ihlallerini eleştirerek tepki toplamıştı. Sonunda ülkede süren uzun iç savaşta öldü. Hükümeti ve ABD’nin askeri desteğini eleştirdikten sonra rahip olduğu katedralin yakınlarındaki bir şapelde vurularak öldürüldü. Cinayeti işleyenler olarak Amerika’da eğitim görmüş iki El Salvadorlu’dan şüphelenildi. Ancak cinayetin sırrı çözülemedi.

Yayınlanma Tarihi:21:46,