İstanbul’da yarın okullar tatil olacak mı? Gözler Vali Vasip Şahin’de

İstanbul'da yarın okullar tatil mi? Kar yağışının halen devam etmesi İstanbul'da yarın (Perşembe) tatil olacak mı sorusunu akıllara getiriyor. İşte cevabı..

İstanbul’da yarın okullar tatil olacak mı? Gözler Vali Vasip Şahin’de

İstanbul’da okullar yarın da tatil edilecek mi? Veliler ve öğrenciler, Vali Vasip Şahin’den gelecek haberi bekliyorlar. İstanbul’da kar kalınlığı 60 cm’e ulaştı. İstanbul’da kar yağışı hızını artırması ulaşımı da olumsuz yönde etkilerken yarın okulların tatil edilip edilmeyeceği de meçhul. Akıllara gelen ilk soru; Yarın İstanbul’da okullar tatil olacak mı? İstanbul’da yarın (perşembe) tatil mi? İstanbul Valisi Vasip Şahin cevabını aşağıdaki verdiğimiz linkten ulaşabileceğiniz twitter adresinden yapması bekleniyor.

İSTANBUL’DA YARIN OKULLAR TATİL Mİ? TIKLA ÖĞREN

OKULLARIN TATİL EDİLDİĞİ İLLER

Yoğun kar yağışından dolayı başta İstanbul olmak üzere bazı illerde okullar tatil edildi. İstanbul, Niğde, Sakarya, Nevşehir, Balıkesir, Düzce, Konya, Zonguldak, Kastamonu, Ordu ve Samsun’da birer gün eğitime ara verildi. Ayrıca bu illerde taşımalı eğitim verilen yerlerde kar tatili 2 gün olarak açıklandı.

İSTANBUL’DA KAR YAĞIŞI YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR

İstanbul’da önceki gün başlayan kar yağışı, Avrupa Yakası ve Boğaz çevresinde etkili oluyor. Kar yağışının gün içinde etkisini arttırarak devam etmesi bekleniyor. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul’u etkisi altına alan kar, gece boyu tipi halinde devam etti. Yağış nedeniyle Selimpaşa ile Kumburgaz arasındaki görüş mesafesi 5 metreye kadar düştü.

Avrupa Yakası’nda ve Boğaz çevresinde daha da etkili olan yağış nedeniyle trafik aksadı. Afet Koordinasyon Merkezi’nden kenti izleyen kameralara yansıyan görüntülere göre, Boğaziçi Köprüsü Anadolu Yakası istikametinde trafik, adeta durma noktasına geldi.

Tipi nedeniyle araçlar yavaş hareket ederken ekipler, tuzlama çalışmalarını sürdürüyor. Bazı vatandaşların da toplu taşıma araçlarından inerek yürüdükleri görüldü.

GECE BOYU ÇALIŞMALAR FAYDA ETMEDİ

Gece, havanın daha da soğumasıyla yollarda gizli buzlanma oluştu. Kar lastiği kullanmayan araçların neden olduğu 841 trafik kazası meydana geldi.

Ekipler gece boyunca aşırı yağış ve gizli buzlanmaya karşı ana arterler başta olmak üzere köprüler, viyadükler, bağlantı yolları TEM ve E-5’te tuzlama ve kar küreme çalışmalarını sürdürdü. İlçe belediyelerine tuz takviyesi yapıldı.

Yol Bakım ve Altyapı  Koordinasyon Daire Başkanlığı, 4 bin 815 personel, bin 28 araç ile gece boyunca görev yaptı.

Kar yağışının etkili olduğu andan itibaren 15 bin ton tuz, 320 ton solüsyon kullanıldı. İlçe belediyelerine ise 889 ton tuz verildi.

KAR KALINLIĞI 60 CM’E ULAŞTI

Kar kalınlığı Çatalca’nın köyleri, Binkılıç ve Aydos’ta 40-60, Çatalca, Esenyurt, Beylikdüzü, Hadımköy, Selimpaşa, Başakşehir, Beylikdüzü, Arnavutköy ve Uğur Mumcu’da 25-40, Çavuşbaşı, Maltepe, Beykoz, Sancaktepe ve Polenezköy’de 20-25, Çekmeköy, Ümraniye, Maslak, Göktürk ve Kemerburgaz’da 15-20, Kağıthane, Beşiktaş,  Şişli, Kadıköy, Beşiktaş ve Üsküdar’da 10-15, Caddebostan, Suadiye, Bakırköy ve Florya’da ise 5-8 santimetre olarak ölçüldü.

KAR YAĞIŞININ ETKİSİNİ ARTIRMASI BEKLENİYOR

İstanbul’da aralıklarla süren kar yağışının gün içinde etkisini arttırarak devam etmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, aralıklarla yağan ve zaman zaman tipi şeklinde görülen kar yağışı, yarın da öğle saatlerine kadar aralıklarla ve yer yer gök gürültülü kar sağanağı şeklinde devam edecek.

Kıyı kesimlerde en az 10, bazı iç ve yüksek bölgelerde ise 25 santimetrenin üzerinde kar örtüsü görülen kentte, bu gece eksi 2 derecede seyreden en düşük sıcaklığın, gün boyu sıfır derecenin üzerine çıkması beklenmiyor.

Yarın öğle saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi beklenen kar yağışının, cuma günü son bir kar sağanağıyla kenti terk etmesi bekleniyor.

İstanbul’da sıcaklıkların hafta sonundan itibaren yükseleceği tahmin ediliyor.

BOĞAZ TRAFİĞE KAPATILDI

Etkili yağış ve kuvvetli rüzgarın görüş mesafesini düşürmesi nedeniyle İstanbul Boğazı gemi trafiğine kapatıldı.

Şehir Hatları’nın tüm seferleri de yoğun tipiye bağlı olarak görüş mesafesinin azalması sebebiyle iptal edildi. Şehir Hatları’nın sefer bilgilerine, anlık olarak “http://www.sehirhatlari.com.tr”den ulaşılabilecek.

DENİZ SEFERLERİ İPTAL OLDU

Kent genelinde dünden itibaren etkili olan kar, deniz ulaşımını da olumsuz etkiledi.

İDO’dan yapılan açıklamaya göre, olumsuz hava koşulları nedeniyle hızlı feribot ve dış hat deniz otobüsü seferleri iptal edildi.

Buna göre, Bursa-Armutlu-Armutlu T.K-Yenikapı- Kadıköy, Bursa-Yenikapı-Kadıköy, Bandırma-Yenikapı-Bostancı yönlerinde sabah saatlerindeki seferler iptal edilirken, 10.30 Bursa-Yenikapı- Kadıköy, 13.40 Kadıköy-Yenikapı-Bursa, 15.00 Kadıköy-Yenikapı-Armutlu T.K-Armutlu- Bursa ile 18.30 Bostancı-Yenikapı-Bandırma deniz otobüsü seferleri de yapılamayacak.

334 SEFER İPTAL

Atatürk Havalimanı’nda etkili olan kar-yagisi kar yağışı nedeniyle aprondaki görüş mesafesi, zaman zaman oldukça azaldı.

Türk Hava Yolları (THY), olumsuz hava koşulları nedeniyle bugün ve yarın yapılacak 334 seferini iptal ederken, bazı seferler de  gecikmeli yapıldı. Bazı hava yolu şirketlerinin de iç ve dış hat seferlerinde iptaller oldu.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne bağlı ekipler, kar yağışının ardından havalimanında pistlere müdahale ediyor. Ekipler, apronda oluşabilecek buzlanmaya karşı araçlarla buz çözücü solüsyonlar uyguluyor. Sefere çıkacak uçaklar da buz çözücü solüsyonlarla yıkanarak, uçakların kanat, motor, kuyruk ve gövdesinin buzlanmaya karşı korunması sağlanıyor.

Görüş mesafesinin azalması ve pistlerdeki buzlanma nedeniyle uçakların Atatürk Havalimanı’na inişlerinde de gecikmeler yaşanıyor. Bazı uçaklar iniş için bekletilirken, bazıları da başka havalimanlarına yönlendiriliyor.

Bu arada, THY Genel Müdürü Temel Kotil de uçuşlardaki aksamaları tespit etmek için dış hat gidiş terminalinde, incelemelerde bulundu. Kotil’in, uçuşları iptal edilen ve seferlerinde gecikme yaşanan bazı yolcularla ilgilendiği görüldü.

ZİNCİRSİZ ARACA TRAFİKTEN MEN

İstanbul Valiliği de kent genelinde görülen olumsuz hava koşulları nedeniyle vatandaşlara uyarılarda bulundu. Valilik’ten yapılan açıklamada, kar yağışının yarın öğle saatlerine kadar etkili olacağı hatırlatıldı.

Bu nedenle trafikte yaşanan aksaklıkların önüne geçilebilmesi amacıyla başta tır, kamyon olmak üzere, zincirsiz araçların yola çıkmasına izin verilmeyeceği belirtildi.

Kar yağışının hayatı olumsuz etkilememesi için vatandaşlara zorunlu olmadıkça özel araçlarıyla trafiğe çıkmamaları, resmi makamlara ait duyuruları takip etmeleri, don ve buzlanmalara karşı tedbirli olmaları, kural dışı ve trafik seyrini tehlikeye atıcı davranışlardan kaçınmaları, trafik işaret ve işaretçilerine uymaları uyarılarında bulunuldu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...