Zaman Gazetesi: TMSF, Bank Asya’ya el koymadı!

Zaman, TMSF'nin Bank Asya'ya el koymadığını, belgelerin verildiği zaman TMSF'nin Bank Asya yönetimini terkedeceklerini belirtti. Zaman gazetesinde geçen ...

Zaman Gazetesi: TMSF, Bank Asya’ya el koymadı!

BDDK’dan yapılan açıklama ile TMSF’nin Bank Asya’nın yönetim kurulunu belirleyen imtiyazlı payın yüzde 63’lük bölümünü kullanmasına karar vermişti. Zaman Gazetesi ise, gece yarısı gerçekleşen Bank Asya operasyonu için “TMSF, Bank Asya’ya el koymadı, belgeler verilince yönetimden çekilecekler.” dedi. Avukat Fikret Duran’ın fikirlerine yer veren Zaman Gazetesi haberinde yandaş medyanın algı operasyonu yaptığına dikkat çekti.

Avukat Fikret Duran’ın “Yandaş medyanın algı operasyonuna dikkat çekerek, mevduat sahiplerinin korkutulmak istendiğini ve TMSF’nin Bank Asya’ya el koyduğu iddiası doğru değildir. Bankacılık işlemleri devam edecektir.” sözlerine yer verdi.

Ayrıca haberde Fikret Duran’ın “BDDK imtiyazlı pay sahiplerinin pay sahibi olabileceklerine dair belgelerin teslim edilmesine kadar yüzde 63’lük hissesin TMSF tarafından kullanılmasına karar verdi. Belgeler teslim edilince TMSF yönetimi terkedecektir.

Polisin bariyer koyması tamamen korkutma ve yıldırma amaçlıdır. Açık bir şantajdir. Bank Asya’ya karşı yapılan işlem mali durumun bozulması ya da tasfiye amaçlı değildir.” sözleri de yer aldı.

TMSF, BANK ASYA’YA EL KOYDU MU?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Bank Asya’nın yönetim kurulunu belirleyen imtiyazlı payın yüzde 63’lük bölümünün Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kullanılmasına karar verdi. Kurul, son toplantısında, Bank Asya’nın ortaklık yapısına ilişkin denetimlerin sonucunu değerlendirdi.

BDDK’DAN BANK ASYA – TMSF AÇIKLAMASI

BDDK’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun, ilgili kararı ile yapılan denetimler neticesinde, imtiyazlı paya sahip bazı ortakların kurucularda aranan nitelikleri taşıdıklarını gösterir bilgi ve belgelerin verilen süreye rağmen Kuruma intikal ettirilmediği belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Söz konusu imtiyazlı pay sahipleri açısından Kurumun (Bank Asya) etkin denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık bir ortaklık yapısının Banka tarafından sunulamadığı, bu itibarla imtiyazlı pay sahiplerinin kurucularda aranan nitelikleri taşıdığına ilişkin bilgi ve belgelerin Kuruma ibrazına ve Kurum tarafından yapılacak değerlendirmeler sonuçlanıncaya kadar, Kanunun 18. maddesi beşinci fıkrası hükmü uyarınca, mezkur ortakların paylarına ilişkin temettü dışındaki ortaklık haklarının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kullanılmasına karar verilmiştir.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...