Sözcü Plus Giriş

Kuzey Kore, yeni bir füze denemesine hazırlandığında

Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü'ne 8-25 Şubat tarihleri arasında uydu fırlatacağını bildirdi.

Güncellenme: 10:02, 03/02/2016
Kuzey Kore, yeni bir füze denemesine hazırlandığında

Kuzey Kore, bu ay uzaya uydu fırlatmak için uzun menzilli füze denemesi yapacağını duyurdu.
Kuzey Kore, dün Uluslararası Denizcilik Örgütü(IMO), Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) gibi uluslararası kurumları uzaya uydu fırlatmak için uzun menzilli füze denemesi yapacağı yönünde bilgilendirdi. Güney Kore yönetimi ise Kuzey Kore'nin uzaya uydu fırlatmak bahanesi ile askeri amaçlı uzun menzilli füze denemesi yapmak istediğini ifade etti. Devlet Başkanlık Sarayı Mavi Köşk'ten yapılan resmi açıklamada, Pyongyang yönetimini, böyle bir füze denemesi yapması halinde büyük bir bedel ödemek zorunda kalacakları konusunda uyardı.

Kuzey Kore uluslararası kurumlara yaptığı bilgilendirmede, uydu fırlatma tarihini 8 ila 25 Şubat arasında olacağını ifade etti. Uzmanlar ise Pyongyang yönetiminin uydu fırlatma tarihini lider Kim Jong-un'un babası Kim Jong-il'in doğum günü olan Şubat 16'ya denk getireceğini öngörüyor.

ÇİN'DEN SIRA DIŞI KUZEY KORE ZİYARETİ

Çin'in Kore Yarımadası Sorumlusu ve 6'lı Görüşmeler Temsilcisi Wu Dawei dün Kuzey Kore'ye süpriz bir ziyaret gerçekleştirmişti. Diplomatik kaynaklar, Wu'nun Kuzey Kore yönetimine, muhtemel uzun menzilli füze denemeleri yapmaktan çekinmesi yönünde Pekin yönetiminin mesajını götürdüğünü ileri sürdü.

Yayınlanma Tarihi:09:57,