Sözcü Plus Giriş

Dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks'ın Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bulunan şubesi, kadın müşterilere hizmet vermeyi reddetti.
Sputnik'in haberine göre, kadın ve erkeklerin kahve dükkanına ayrı kapılardan girmesini sağlayan paravanın çökmesinin ardından böyle bir karar alan şube yönetimi, kapıya Arapça ve İngilizce şu uyarıları astı:
“Kadınlar lütfen tek başlarına girmesinler. Sipariş vermesi için şoförünüzü gönderin. Teşekkürler.”
Riyad’daki Starbucks şubesinin kapısında bulunan uyarının fotoğrafını Twitter’da paylaşan bir kadın ise yasakla ilgili şu yorumu yaptı: “Sadece kadın olduğum için bana hizmet etmeyi reddediyorlar ve bunun yerine benden içeriye bir erkeği göndermemi istiyorlar.”
Suudi kadınların yaşananlara tepki göstermesinin ardından Twitter’dan bir açıklama yapan Starbucks yönetimi, “Suudi Arabistan’daki Starbucks, tek başına gelen kişiler kadar ailelere de ayrı girişler sağlayarak yerel geleneklere bağlılık gösteriyor. Jabir şubemizdeki tadilatı elimizden gelen en kısa sürede bitirmek için çalışıyoruz; böylece bütün müşterilerimizi yerel geleneklere uygun olan şekilde yeniden ağırlayabiliriz” dedi.
Şeriatla yönetilen Suudi Arabistan, geçen yılın sonunda gerçekleşen yerel seçimlerde kadınlara seçme ve seçilme hakkı verse de, kadın-erkek eşitliği konusunda hala alt sıralarda yer alıyor. Erkeklerin izni olmadan evden dışarı çıkamayan Suudi kadınların araba kullanması da yasak.


Son güncelleme: 16:06 05.02.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more