Demirtaş: Cizre`de ortaya çıkabilecek tablo geri dönülmeyecek köprü yıkılmasına yol açabilir

Demirtaş: Cizre`de ortaya çıkabilecek tablo geri dönülmeyecek köprü yıkılmasına yol açabilir

Demirtaş: Cizre`de ortaya çıkabilecek tablo geri dönülmeyecek köprü yıkılmasına yol açabilir

Nezir GÜNEŞ MARDİN, (DHA) – HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak`ın Cizre İlçesi`nde bodrum katında yaralıların bulunduğu binaya gönüllü sağlıkçılarla gitmek istediklerini belirterek, "Ortaya çıkacak tablo hiçbir şekilde geri dönülmeyecek bir köprü yıkılmasına yol açabilir. Müzakereden, çözümden bir daha bahsetmenin yolu bile kalmayabilir. Bu meselenin ciddi kırılmalara ve geri dönülmeyecek şekilde tahribatlara yol açabilecek bir mesele olduğu görülmelidir. Umut ediyoruz ki oradaki insanlar yaşıyordur" dedi.
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mardin Büyükşehir Belediyesi`nde, yanında DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP milletvekilleri Burcu Çelik Özkan ve Ali Atalan, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Şırnak`ın sokağa çıkma yasağı süren Cizre İlçesi`nde bir evin bodrum katında yaralılar bulunduğunu söyleyen Demirtaş, kendisinin de içinde bulunduğu bir heyet ve gönüllü sağlıkçılarla 12 gündür hastaneye kaldırılmayı bekleyen ve 4 gündür de haber alınamayan yaralıları almak için bulundukları binaya girmek istediklerini söyledi. Demirtaş, "Bu meselenin ciddi kırılmalara ve geri dönülmeyecek şekilde tahribatlara yol açabilecek bir mesele olduğu görülmelidir" dedi.
Demirtaş, savaşın ve çatışmalı ortamın son bulması için parti olarak ellerinden geleni yaptıkları ve yapmaya devam edeceklerini söyledi. Demirtaş şöyle dedi:
"Cizre`de sağlar mı, yaralılar mı, açlar mı, susuzlarla bilmediğimiz onlarca insandan 4 gündür haber alamıyoruz. Bu konuda partimizin tüm yoğunluğunu bu konuya vermiş durumdayız. Ama maalesef şu dakikaya kadar kesin bir sonuç almış değiliz. Yaralıların sağlık durumu ile ilgili net bir bilgi edinebilmiş değiliz. Kürt sorununun çözümü belki bir günde gerçekleşmez ama bu yaşanan insanlık dramını şu anda durdurmak mümkündür. Belediye başkanlarımız, milletvekillerimizle birlikte vahşet bodrumundaki durum netleşinceye kadar buradan ayrılmayacağız."
"GERİ DÖNÜLMEYECEK BİR KÖPRÜ YIKILMASINA YOL AÇABİLİR"
Demirtaş, kendisinin de içinde yer alacağı bir heyet ve gönüllü sağlıkçılar ile Cizre`ye giderek o binaya girip yaralıları alma taleplerini olduğunu belirterek, bu konuda Başbakan Ahmet Davutoğlu`na çağrıda bulundu. Demirtaş, şöyle dedi:
"Ortaya çıkacak tablo hiçbir şekilde geri dönülmeyecek bir köprü yıkılmasına yol açabilir. Müzakereden, çözümden bir daha bahsetmenin yolu bile kalmayabilir. İnsani beklentiyi karşılayacak bir cevap vermeniz gerekiyor. Hiçbir spekülasyona mahal vermemek adına, ben ve sağlık ekibi o binaya gitmek istiyoruz. Bu meselenin ciddi kırılmalara ve geri dönülmeyecek şekilde tahribatlara yol açabilecek bir mesele olduğu görülmelidir. Umut ediyoruz ki oradaki insanlar yaşıyordur. Cizre tümüyle abluka altında. Biz oraya gidersek oradan alacağımız sağ mıdır, ölü müdür, kimi oradan alırsak hastaneye gönderilecek. Bunu bir kriminal olay olarak göstermenin anlamı yok."
"ATEŞKES İLAN EDİLSİN"
Cizre`de halen bir çatışma ve elinde silah olan varsa koşullar ne olursa olsun ateş etmemesini istediklerini belirten Demirtaş, Cizre`ye girme taleplerinin yaşanan insani trajedinin ortadan kaldırılması amacıyla olduğunu ve bunun siyasi bir talep olmadığını söyledi. Demirtaş, şöyle dedi:
"Halkımız bizden gelecek çağrıları, uyarıları dikkatle dinlemelidir. Her yerde halkımız büyük bir duyarlılıkla hazır olmalıdır. Çünkü biz orada bir vahşet tablosu ile karşılaşmak istemiyoruz. Hükümet bunun altında kalır ve kimseye bunun açıklamasını yapamazlar. Oradaki insanlar çatışma pozisyonunda değillerdi, yardım ulaştırılmasını bekliyorlardı. Bugün heyetimizin oraya gitmesinde büyük fayda var. Hükümet bu olumlu girişimimizi pozitif bir şekilde değerlendirmeli. Bu çağrımız ciddiyetle değerlendirilsin. Buradaki çabamızın derinlikli olarak ele alınmasını istiyoruz. Günlerdir duyarlılık gösteren tüm halkımıza teşekkür ediyorum. Bu tutumun bu kararlılığın mutlaka sürmesi lazım. Bu zorlukları aşabilmenin en etkili yolu da halkın birlikteliğidir."
BAKANA CEVAP
Gazetecilerin Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu`nun, "Oraya girilemiyor" sözlerini hatırlatması üzerine Demirtaş, "Ben belediyemizin sağlık ekibi ile oraya gitmeye hazırım. Oraya gidilemiyor diye bir durum yok. Hiçbir bahane ortaya koymasınlar bunun önünü açsınlar biz gideceğiz onları alıp hastaneye bırakacağız" dedi.
YÜKSEK: YAŞAM KORİDORU AÇILSIN
BDP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ise yaralıların gün gün hayatını kaybetmesinin toplumda büyük bir yara açtığını öne sürerek, yaralıların durumuna kin ve nefretle yaklaşmanın ortak gelecek açısından ağır sonuçlar doğuracağını söyledi.
DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...