ABD’deki katliamların ortak noktası

ABD'nin silah yasası bir kez daha yaşanan katliamla gündeme geldi. Henüz 1 Ekim'de Las Vegas'ta 58 kişinin öldüğü 546 kişinin ise yaralandığı saldırının tartışmaları sürerken bu kez de Teksas'ta bir kilisede katliam yaşandı. Saldırıda 26 kişi hayatını kaybetti 24 kişi ise yaralandı. 

ABD’deki katliamların ortak noktası

ABD’de en büyük tartışma konularından biri olan bireysel silahlanma yaşanan saldırılarla bir kez daha ülkede birinci gündem maddesi haline geldi.

AYNI SİLAH KULLANILDI

Yaşanan katliamların ortak noktalarından biri ise saldırganların aynı tür silahları kullanmış olması. 12 Haziran 2016 tarihinde ABD’nin Florida eyaletine bağlı Orlando kentinde eşcinsellerin gittiği bir kulübe düzenlenen silahlı saldırıda, en az 50 kişinin öldüğü, 53 kişi de yaralandı. Omaar Mateen isimli saldırgan öldürülerek etkisiz hale getirilmişti.

1 Ekim 2017’de Las Vegas’ta bir konserde yaşanan saldırıda 59 kişi hayatını kaybetmiş 500’den fazla kişi de yaralanmıştı. Las Vegas saldırısı hala tartışılmaya devam ederken bu kez de Teksas’ta bir kiliseyi basan ve eski bir ordu mensubu olan Devin Patrick Kelley 26 kişiyi katletti

ABD’de son iki yılda gerçekleşen bu üç katliamın ortak bir noktası var. ülkede on binlerce adet satılan AR-15 tipi tam otomatik piyade tüfeği…

Silah ruhsatına sahip herhangi bir ABD’li, bir silah mağazasından AR-15 piyade tüfeğine 500-1000 dolar arasında bir fiyata sahip olabiliyor.

Teksas katliamını gerçekleştiren Devin Patrick Kelley'nin Facebook hesabından paylaştığı AR-15 silahı.

Teksas katliamını gerçekleştiren Devin Patrick Kelley’nin Facebook hesabından paylaştığı AR-15 silahı.

ABD’DE TARTIŞILAN SİLAH YASASI

ABD’de bireysel silahlanma yasası olarak da bilinen “Haklar Bildirgesi” 15 Aralık 1791’de anayasaya dahil oldu. Bu yasada “vatandaşların silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlal edilemez” maddesi de yer alıyor.

Ülkede yaşanan son saldırıların ardından ABD’deki bireysel silahlanma karşıtı kişilerin ve örgütlerin sesleri daha yüksek çıkmaya başladı.

ABD'de kiliseye saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var İlginizi Çekebilir ABD'de kiliseye saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

TRUMP: SİLAH SORUNU DEĞİL

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, ülkede yaşanan saldırıları silahlanma yasasına bağlamıyor. Trump, Sutherland Springs’de yaşanan kilise katliamının ardından yaptığı açıklamada “Bu bir silah sorunu değil, akıl sağlığı sorunu” ifadelerini kullandı.

Trump, bu açıklamaların ardından özellikle ABD basınında ve sosyal medyada eleştirilerin hedefi oldu. Katliamla ilgili terör ve terörist ifadelerini kullanmaktan kaçınan Trump’ın silahlanma açıklamaları da tepki çektiği bir diğer nokta oldu.

ABD'den vatandaşlarına o ülkeyi terk edin çağrısı İlginizi Çekebilir ABD'den vatandaşlarına o ülkeyi terk edin çağrısı

SİLAH SATIŞLARINDA REKOR KIRILDI

ABD’de son yıllarda silah satışlarında artışlar görülüyor. 2016 yılı, 27,5 milyon ateşli silah satışıyla, ABD tarihinde en fazla satışın yaşandığı yıl oldu.

2017 yılında ise şu ana kadarki satışlar ülke tarihinde en fazla silahın satıldığı ikinci yıl oldu.

Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) güvenlik kontrollerine göre, yıl başından bu yana 12,6 milyon silah satışı için güvenlik kontrolü yapıldı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...