Sözcü Plus Giriş

Belediye özel kaleminde memur zinciri kurdular

AKP’li Erzurum Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in özel kaleminde “Memur Zinciri” kuruldu. Sayıştay raporuna göre, istisnai kadro olan özel kaleme açıktan atanan kişiler, kısa süre çalışıp belediyenin başka birimlerine sınavsız geçerek, kadrolu memur oldu.

Deniz AYHAN
08:38 -
Belediye özel kaleminde memur zinciri kurdular

Özel kaleme atanan bir personel 16 gün sonra zabıta yapıldı. Güzel Sanatlar Fakültesi mezunları diploma yeterliliğini karşılamamasına rağmen eğitmen ve tekniker olarak gösterildi. Raporda istisnai olarak özel kalem müdürlüğünde işe başlatılan bir kişinin 36 gün, diğerinin 43 gün, bir başkasının da 28 gün görevde kaldıktan sonra sınavla alınan memurluk görevine “sınavsız” biçimde atandıkları ortaya çıktı. Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna açıktan atanan bir personel de 16 gün sonra zabıta memurluğu kadrosuna sınavsız atandı. Öte yandan belediyede diploma yeterliliği olmayan kişilerle sözleşme yapıldığı da raporlara yansıdı. Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü mezunu bir kişinin eğitim kadrosunda, el sanatları mezunu bir kişinin ise tekniker kadrosunda sözleşmeli olarak çalıştırıldığı belirlendi.

HAK YENİYOR

Raporda, “Özel Kalem Müdürlüğü'ne son 3 yılda yapılan atamaların incelenmesi neticesinde bu kadrolara atanan kişilerin kısa bir süre sonra başka kadrolara atandığı görülmüş; Özel Kalem Müdürlüğü kadrosunun sınavla atama yapılabilecek memuriyet kadrolarına sınavsız olarak atanma yöntemi olarak kullanıldığı kanaatine varılmıştır” denildi. Sayıştay, açılmış sınavlara girmiş ve başarılı olmuş kişilerin haklarının yenildiğine de dikkat çekti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 08:48 30.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more