Sözcü Plus Giriş

Fitch notumuzu düşürdü, şimdi ne olacak?

Fitch kredi notumuzu indirdi. Peki bunun vatandaş için anlamı ne? Uzmanlara göre Türkiye'ye yabancı yatırımcıların gelmesi güçleşecek. Bankların sermaye rasyosu etkileneceği için daha pahalıya kredi verebilecekler. Fitch'in dolar üzerindeki etksini görmek için ise Asya piyasalarının açılacağı pazar gününe dikkat etmek gerekiyor.

Can MUMAY
Güncellenme: 10:36, 28/01/2017
Fitch notumuzu düşürdü, şimdi ne olacak?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altında olan BB+’ya indirdi. Görünümü ise durağan olarak belirledi. Peki ya bu ne anlama geliyor? Fitch gündelik hayatımızı etkiler mi? Uzmanların yorumlarına göre Türkiye’nin Fitch gibi uluslararası bir kredi derecelendirme kuruluşunda yatırım yapılamaz notuna inmesi ülkeye yabancı sermaye girişini zorlaştıracak.

İlginizi ÇekebilirFitch Türkiye'nin kredi notunu düşürdüFitch Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

Türkiye’ye döviz gelmemesi ise hem yatırım ve işsizlik noktasında hem de ülkeye doğrudan döviz girişinin azalacağı kurun yükselmesi açısından önem arz ediyor.

‘BUNUN ETKİLERİ OLACAK KAÇINILMAZ!’

Sözcü Gazetesi yazarı Murat Muratoğlu, “Şu an Türkiye çoğu yabancı yatırımcı için yatırım yapılamaz halde yorumunu yaptı” Muratoğlu açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

Fitch’in kredi notumuzu düşüreceği bundan üç ay önce kesinlik kazandı. Piyasalar bu beklentiyle yoğruldu. Her ne kadar fiyatların içine girdiyse de gerçekleşmesi de etkileyecektir.  Şu anda hiç bir büyük kredi derecelendirme kuruluşu Türkiye’ye “yatırım yapılabilir” notu vermiyor.

ʻʻ
Kısaca sürpriz yok ve şimdi sıra siyasilerin bu kuruluşu suçlamasında...
Sözcü Gazetesi Yazarı Murat Muratoğlu

Türkiye çoğu yabancı fon için yatırım yapılamaz halde… Maalesef bunun etkilerini görüp yaşayacağız.Bu kaçınılmaz! Ekonomide, bankacılık sektörü üzerinden, kredi kanalı üzerinden, bir etkide bulunacaktır. Kısaca sürpriz yok ve şimdi sıra siyasilerin bu kuruluşu suçlamasında…

İlginizi ÇekebilirKim bu Moody's'lerKim bu Moody's'ler

PAZAR AKŞAMI ÖNEMLİ

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan not indiriminin piyasa tarafından sürpriz olmadığını belirtiyor.  Erkan pazar günü Asya piyasasının açılmasıyla Fitch’in dolar üzerindeki etkisinin daha iyi gözlenebileceğine işaret etti. Erkan, “Not indiriminin para piyasalarının kapanmasına çok yakın bir zaman diliminde gelmesi itibariyle kurda çok net hareketler görülmemekte. Ancak Pazar akşamı Asya kotasyonlarıyla beraber daha belirgin bir fiyatlama görebiliriz” dedi.

ʻʻ
Fitch politik ortam stabilize olsa da, güvenlik konusundaki risklerin devam edebileceğini belirtiliyor.
Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan

Erkan Fitch raporunun analizini şu sözlerle sürdürdü: Kurum politik gelişmelerin ve iç güvenlik konusundaki gelişmelerin ekonomik performans ve kurumların bağımsızlığına zarar verdiğine değiniyor. Politik ortam stabilize olsa da, güvenlik konusundaki risklerin devam edebileceği belirtiliyor. İktisadi büyüme, elde olan verilerden de anlaşıldığı üzre 2016 yılının 3. ve 4. çeyreğinde yavaşladı. 3. Çeyrekte gördüğümüz %1,8'lik daralmanın ardından son çeyrekte bir büyüme görülecek yüksek ihtimalle, ancak zayıf olan iç talep nedeniyle çok düşük kalacak. 2016-2018 arasında %2,3'lü bir ortalama iktisadi büyüme hızı öngörüyor Fitch, önceki 5 yılın ortalaması olan %7,1'den sonra çok sert bir düşüşe işaret ediyor. Bu varsayımların hepsi yeni büyüme veri serisine göre.

‘KREDİ MALİYETLERİNİ ETKİLEYEBİLİR’

Işık FX Başanalisti Gizmen Nalbantlı ise karar sonrası bankaların sermaye rasyolarının düşeceğini böylece kredi maliyetlerinin bir miktar yükselebileceğine işaret etti. Nalbantlı, “Ancak not indirim kararının reel sektör üzerinde çok fazla bir etkisi olmayacaktır” diye konuştu.

ʻʻ
Şapkamızı önümüze koyup yeniden yatırım yapılabilir seviyeye çıkmak için dersimizi iyi çalışmalıyız.
Işık FX Başanalisti Gizmen Nalbantlı

‘YABANCI FONLARIN GELİŞİ ZOR’

Nalbantlı Türkiye’nin yatırım yapılabilir notunu geri kazanması için şapkasını önüne koyup iyice düşünmesi gerektiğini belirtirken, “Bu süreçte artık yabancı fonların gelişi daha zor olacak. Şapkamızı önümüze koyup yeniden yatırım yapılabilir seviyeye çıkmak için dersimizi iyi çalışmalıyız. Kurda 3.85'in üzerinde haftayı kapatmamız ile birlikte önümüzdeki hafta 3.94 zirvesi görülebilir. Yeni bant 3.80-4.20 gibi görünüyor” şeklinde konuştu.

Yayınlanma Tarihi:10:30,