Bakan’dan ucuz et açıklaması

Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ucuz etle ilgili açıklamalarda bulundu. Fakıbaba tüm Türkiye nüfusuna ucuz et yedirme gibi bir iddiaları olmadığını belirtti.

Bakan’dan ucuz et açıklaması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü aracılığıyla BİM ve A101 marketlerinde başlanan uygun fiyattan et satışının piyasa oturana kadar sürdüreceklerini söyledi.

Hangi ülke ne kadar kırmızı et tüketiyor? İlginizi Çekebilir Hangi ülke ne kadar kırmızı et tüketiyor?

Fakıbaba Ankara’da gazetecilerin ucuz et satışı ile ilgili soruları üzerine TV’lerden canlı yayımlanan açıklamalarında, “İki marketten başlattığımız ucuz et satışını piyasa oturuncaya, regülasyon oturuncaya kadar, kasabı, üreticiyi rahatsız etmeden sürdüreceğiz. Gerekirse (günlük) 6 ton olan kapasitemizi 10 tona çıkaracağız” diye konuştu.

TÜRKİYE'DE
25.3
KİŞİ BAŞI KIRMIZI ET TÜKETİMİ
İngiliz Telegraph gazetesinin araştırmasına göre ABD'de kişi başı yıllık kırmızı et tüketimi 120.2 kilogram olurken Türkiye'de kişi başı yıllık kırmızı et tüketimi 25.3 kilogram

Tarım Bakanlığı’ndan geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, satış yapan firmaların dana kıymanın kilosunun 29 TL, dana kuşbaşının kilosunu 31 TL’den satmayı taahhüt ettiğini kaydetmişti.

 

‘SAAT 11’DE TÜKENDİ’

Fakıbaba konuyla ilgili bugünkü sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün saat 11.00 itibarıyla ucuz et satan mağazalarda ürünlerin tükendiğini öğrendik. Bittiyse ertesi gün bir daha gelir. Zaten amacımız bu.”

Türkiye’de 80 milyon kişiye ucuz et satışı gibi bir iddialarının zaten olmadığını dile getiren Fakıbaba, “Ucuz et satışını sadece iki markete yaptırmamızı eleştirenler var. Bu doğal. Ancak bu kararı alırken 81 ilin tamamında bu satışın yapılmasını gözettik. İkisi de aynı ve en iyi fiyatı verince ikisine de verdik. (Bu adım sonrası) diğer marketler de et fiyatlarını düşürmek zorunda kaldı. Bu sevindirici” diye konuştu.

tablo

Hükümet enflasyondaki yüksek seyrin ana nedenlerinden biri olarak gördüğü gıda fiyatlarını düşürmek üzere son dönemde attığı adımlara, geçtiğimiz hafta ucuz et satışı ile ilgili adımı da ekledi.

İşte marketlerdeki son kuşbaşı ve kıyma rakamları;

A101 ve BİM: Kıyma 29TL Dana Kuşbaşı 31TL

Onur Market: Kıyma 34.99TL

Happy Center: Kıyma 32.95TL

File Market: Kıyma 31TL Dana Kuşbaşı 33TL

Şok: Kıyma 16.50 (yarım kilo) Dana kuşbaşı 17.45 (yarım kilo)

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...