Canan Karatay Bakırköy’de zeytin fidanı dikti

"Ben 75 yaşımda zeytin ağacı dikmeye geldim" diyen Canan Karatay zeytin yasasının sürekli gündeme getirilmesine “Temcit pilavı gibi, ayıptır, günahtır. Bunun bir daha gelmemek üzere geri çekilmesi lazım" diye tepki gösterdi.

Canan Karatay Bakırköy’de zeytin fidanı dikti

Bakırköy Belediyesi’nin zeytinlik alanlara dikkat çekmek amacıyla düzenlediği zeytin fidanı dikme etkinliği düzenledi. Bakırköy Zeytinlik Mahallesi’nde düzenlenen etkinliğe Prof. Dr. Canan Karatay, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, sivil toplum kuruluşları üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlik öncesinde kısa bir açıklama yapan Karatay, “Nazım Hikmet diyor ki; 70 yaşında dahi olsanız zeytin ağacı dikeceksiniz. Ben 75 yaşımda zeytin ağacı dikmeye geldim. Zeytin stratejik bir ağaçtır, 2 bin yıl yaşar. Biz ortalama 80-90 yıl yaşarsak zeytin ağaçlarını kesmek 2 bin yıllık kul hakkını kesmekle aynıdır.  Bu kutsal Ramazan günü böyle bir kanunun çıkmasına hepimiz karşıyız, çıkmaması lazım. Artık unutulması lazım, 2 bin yıllık kul hakkını yemeyin” dedi.  Karatay, zeytin ağacının kesilmesinin geleceğin kesilmesi olduğunu belirtti.

canan-karatay-2ZEYTİNLİK KARANI ALKIŞLADILAR

Etkinlik sırasında, Bakırköy Belediye Başkanı Kerimoğlu’na, AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın, “Zeytinlikle ilgili maddeyi komisyona çekiyoruz” şeklindeki açıklamasının söylenmesi üzerine, “Bu ancak alkışlanabilir” dedi. Etkinliğe katılan herkes açıklamayı alkışladı.

canan-3“BUNUN BİR DAHA GELMEMEK ÜZERE GERİ ÇEKİLMESİ LAZIM”

Canan Karatay ise konunun gündeme gelmemesi gerektiğini hatırlatarak, “Temcit pilavı gibi, ayıptır, günahtır. HES’lerin (Hidroelektrik Santral) ömrü 50 yıldır, bunun için zeytinlikler gitmez, maden ocağının ömrü de 50 yıldır,  2 bin yıllık ağacı nasıl bunlar için feda edebiliriz, nasıl bir canlıyı öldürebilirsiniz. Bunun bir daha gelmemek üzere geri çekilmesi lazım” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından, Karatay ve Kerimoğlu, zeytin fidanı dikti.

(DHA)

Son dakika... AKP zeytin tasarısını komisyona çekti İlginizi Çekebilir Son dakika... AKP zeytin tasarısını komisyona çekti Kesmek istiyorlar ama... Zeytinyağının bir faydası daha İlginizi Çekebilir Kesmek istiyorlar ama... Zeytinyağının bir faydası daha