Sözcü Plus Giriş

Kemer’de maden faciası: 2 işçi yaşamını yitirdi

Antalya'nın Kemer ilçesindeki kömür madeninde meydana gelen göçük sonucu 2 işçi ocakta mahsur kaldı. Kurtarma ekiplerinin saatler süren müdahalesi sonucu iki işçinin cesedine ulaşıldı. Kurtarma çalışmaları için uzman ekipler gecikince gönüllü madenciler, 900 metrede nefes almalarını sağlayacak maskelerin yüzlerine tam oturması için ayaküstü tıraş edilerek madene indiler.

null
Güncellenme: 09:18, 17/05/2017
Kemer’de maden faciası: 2 işçi yaşamını yitirdi

Antalya’nın Kemer İlçesi Ovacık Mahallesi’nde Balyak Madencilik Limited Şirketi’ne ait kömür madeninde, yoğun metan sıkışması sonucu mahsur kalan işçiler Levent Korkmaz (39) ve Esen Çavuş (35) yaşamını yitirdi.  İtfaiye ve AFAD ekipleri saat 03.00 sıralarından 830 metre derinde mahsur kalan iki işçinin cansız bedenine ulaştı. Kurtarma ekipleri tarafından çıkarılan Levent Korkmaz  ve Esen Çavuş’un cenazeleri, incelemeden sonra Antalya Adli Tıp Kurumu Morgu’na gönderildi.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

VALİ KARALOĞLU: YARDIM ÇAĞRISI 19.43’TE

Kurtarma çalışmalarını olay yerinde takip eden Antalya Valisi Münir Karaloğlu yaptığı açıklamada, madendeki kazanın saat 19.43’te 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirildiğini söyledi. Çağrı üzerine Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ve AFAD ekiplerinin bölgeye gelerek kurtarma çalışmalarına başladığını kaydeden Vali Karaloğlu, “Maden ocağının kendi ekipleri de çalışmaya başladı. İki arkadaşımızın maalesef cesetleri tünelden çıkartılarak morga gönderildi. Göçük, patlama yok ama yoğun gaz sızıntısı var. Arkadaşların gazdan etkilenerek öldüğünü düşünüyoruz. Kesin sonuçlar otopsi raporundan sonra ortaya çıkacak. Yok yoğun gaz sızıntısı sonucu meydana gelmiş bir kaza. Soruşturma başladı, şu anda ekipler burada. Soruşturma olacak. Etraflıca savcılığımız, jandarma soruşturacak. Enerji Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü olayı inceleyecek” dedi.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

Vardiyada toplam 14 işçinin çalıştığını, bunlardan 10’unun olayın meydana geldiğinde tünelde olduğunu anlatan Vali Karaloğlu, “Şu anda edindiğimiz bilgiler bunlar. Ama soruşturma sonucu ne olur bilemem. Bu tünel yatay, aşağıya doğru değil. 830 metrede arkadaşlara ulaşıIdı” diye konuştu. Olay sonrasında maden işçileri büyük üzüntü yaşadı.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

Uzman ekipler gecikince gönüllü madenciler devreye girdi

Acı haber öncesi madende mahsur kalan iki işçiyi kurtarma çalışmaları devam ederken, uzman ekiplerin gecikmesi üzerine diğer madenciler mahsur kalan arkadaşlarını sağ olarak çıkartabilmek için gönüllü oldular. kısa bir eğitim alan gönüllü madencilerin 900 metreye inmeleri sağlayacak maskelerin yüzlerine tam olarak oturması için arkadaşları tarafından sakal tıraşları yapıldı.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

Uzman ekiplerin gecikmesi üzerine, maden işçileri sakalları kesilip, kısa bir eğitim aldıktan sonra oksijen maskelerini takarak arkadaşlarını kurtarmak için ocağa girdi.

 

(İHA)

Yayınlanma Tarihi:08:56,