Kuala Lumpur nerede? Merve Kavakçı Kuala Lumpur büyükelçisi oldu

Yeni büyükelçiler kararnamesi ile Merve Kavakçı Kuala Lumpur büyükelçisi oldu. Sır gibi saklanan büyükelçiler kararnamesi iki isim kamouyuna sızdı. Merve Kavakçı ilk başörtülü büyükelçi olarak Kuala Lumpur'a atanacak. Peki Kuala Lumpur nerede?

Kuala Lumpur nerede? Merve Kavakçı Kuala Lumpur büyükelçisi oldu

TBMM’ye seçilen ilk başörtülü kadın ünvanını taşıyan Merve Kavakçı yeni kararname ile Kuala Lumpur-Malezya’ya büyükelçi olarak atanacak. 1999 seçimlerinde Fazilet Partisi’nden milletvekili seçilerek T.B.M.M’ye giren ve yemin törenine o dönem yasak olan başörtüsüyle katıldığı için hakkında soruşturma açılanarak T.C vatandaşlığından çıkarılan Merve Kavakçı yeniden T.C. kimliğine kavuşmuştu. Dışişleri Bakanlığı'nda hazırlanan, ancak henüz onay süreci tamamlanmamış olan Büyükelçiler kararnamesinde, Merve Kavakçı Kuala Lumpur’a, Murat Mercan ise Tokyo’ya atanacak.

KUALA LUMPUR NEREDE?

Kual Lumpur Malezya’nın başkenti ve en kalabalık şehridir. Şehir 1857’de Gombak ve Klang nehirlerinin birleştiği yerde kurulmuş olup Putrajaya ile birlikte Selangor eyaleti içinde adacık halinde bağımsız olarak yer alır. 2015 yılı itibarı ile şehrin nüfusu 1.7 milyon olup metropolitan alanının nüfusu ise 7.2 milyondur ve Güneydoğu Asya’nın en hızlı gelişen metropollerinden biridir.

Malayların dışında yoğun Çinli ve Hint nüfus barındıran Kuala Lumpur’da, Malay, İslam, Hint ve Çin kültürleri bir arada bulunur. Kozmopolit ve hızla yenilenen bir yapıya sahiptir. Dünyanın en yüksek yapılarından olan Petronas İkiz Kuleleri bu kenttedir.

lumpur

Kuala Lumpur Malay Yarımadası’nda deniz kıyısına 30 km uzakta Gombak ve Klang nehirlerinin birleştiği noktada yer almaktadır.

Merve Kavakçı kimdir? Yeniden T.C. vatandaşlığına kabul edildi İlginizi Çekebilir Merve Kavakçı kimdir? Yeniden T.C. vatandaşlığına kabul edildi Son dakika haberi: Merve Kavakçı büyükelçi oldu İlginizi Çekebilir Son dakika haberi: Merve Kavakçı büyükelçi oldu