Sözcü Plus Giriş

LYS tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak? ÖSYM sonuç sayfasında heyecan dorukta

LYS sonuçları için öğrenciler ÖSYM sonuc sayfasında geri sayıma başladı. 26 Temmuz'dan bugüne kadar tercihlerin açıklanmasını bekleyenler için artık daha fazla beklemeyecek. Çünkü ÖSYM sonuç açıklamasını bugün (08 Ağustos'ta) yapacağını duyurmuştu. Bu sabah gelen son dakika bilgisine göre sonuçların 17'den sonra açıklanması bekleniyor. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) üniversite kayıtları ne zaman başlıyor sorusunu cevapladı. Peki LYS sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

07:55 -
LYS tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak? ÖSYM sonuç sayfasında heyecan dorukta

LYS tercih sonuçları ile ilgili büyük merak sona erdi ve ÖSYM resmen LYS sonuçlarının açıklanacağı tarihi açıkladı. Üniversite kayıtları ne zaman başlayacak? Milyonlarca öğrenci ve veliyi sevindiren bu gelişme sonrası sıra LYS sonuçları saat kaçta açıklanacak? sorusuna geldi. Peki bugün açıklanacak olan LYS sonuçları için kritik saat kaç? LYS sonuçları nasıl öğrenilir? LYS tercih sonuçları ile ilgili tüm detaylar…

Twitter hesabında yapılan açıklamada sonuçların saat kaçta açıklanacağı konusunda bir açıklama yapmadı. Ancak sonuçların 8 Ağustos 2017 Salı günü saat 17:00 ila 23:59 arası açıklanması bekleniliyor. Sınav merkezi en son KPSS ÖABT sonuçlarını açıklamıştı.

ÖSYM SONUÇ SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ…

ÖSYM'DEN LYS AÇIKLAMASI

ÖSYM, uzun bir süredir öğrencilerin ve velilerin merakla beklediği LYS sonuçlarına ilişkin bir açıklama yaptı. ÖSYM'nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre; LYS tercih sonuçları 8 Ağustos 2017 tarihinde https:/sonuc.osym.gov.tr adresinden yayınlanacak. Ancak LYS sonuçlarının henüz saat kaçta yayınlanacağı belli değil.

 

E-KAYIT NASIL YAPILIR? BİLİNMESİ GEREKENLER

 • LYS yerleştirme sonuçlarının netleşmesi sonrasında ise 11-16 Ağustos tarihlerinde adaylar kazandıkları üniversite ve bölüme elektronik kayıt yapacaklar.
 • Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlara gibi) ile açıköğretim programları dâhil edilmeyecektir.
 • Öğrenciler E-Devlet platformundaki “turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit” sayfasına E-devlet şifreleri ile giriş yapıp üniversiteye e-kayıt yapabilecekler.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından bir yüksek öğretim programına yerleşen adaylar için üniversite kayıtları başlayacak.Devlet üniversitelerinde elektronik kayıtlar, 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır.

KAYIT İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ?

 • Adayın ÖSYS Sonuç Belgesi,
 • Adayın mezun olduğu okuldan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi (başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılamaz) Aday ek puandan yararlanarak yerleşmiş ve alan/kol/bölümü diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, ek puan esas olan okul ve alan/kol/bölümden mezun olduğunu gösterir resmi belge,
 • Nüfus cüzdanının onaylı örneği,
 • İkametgâhı ile ilgili beyanı,
 • Askerlik çağına gelmiş veya daha yukarı yaştaki erkek adaylar için ilgili askerlik şubesinden alınacak “bir fakülte veya yüksekokula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığı”na dair belge
 • 12 adet 4.5 x 6 (cm) ebadında fotoğraf (fotoğraflar son altı ay içinde, önden, başı ve boynu açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde olmalıdır.),
 • Kayıttan önce belirlenip ilan edilecek diğer belgeler.
 • Ösym tercih sonuçları
lys tercih sonucları

KAZANDIĞINIZ ÜNİVERSİTE İÇİN BARINMA İMKANLARINA DİKKAT

Öğrencilerin tercih listelerinde yer alan illerin başında şüphesiz İstanbul geliyor. Çünkü İstanbul’da 50’nin üzerinde üniversite var. İstanbul’da herhangi bir devlet üniversitesinin kontenjanına girmek isteyen adaylar, istediği bölümü sınav sonuçlarına göre üst sıralarda yazmak zorunda.

Vakıf üniversitelerinde ise şansı yüksek olan adayların sayısı bir hayli fazla. Ancak maddi imkânı olmayanların İstanbul’da her hangi bir üniversiteyi kazanıp burs, yurt gibi konularda sonuç alamaması zamanla büyük sıkıntılara yol açabiliyor.
Emlak Global Yayın Yönetmeni Mehmet Canıtatlı bu konuda adayları şu şekilde uyarıyor:

-Önceliğiniz ailenizin bulunduğu şehirdeki üniversitenin imkânlarını araştırmak olmalı.
-Arzu ettiğiniz üniversite farklı bir şehirde ise sadece üniversiteyi araştırmak yetmez. İmkânınız varsa şehri mutlaka görün.
-Gideceğiniz şehirde en az iki yıl yaşayacağınızı unutmayın.
-Yurt ve diğer imkânları sınırlı olan şehirlerde barınma imkânlarını iyi araştırın.
-Sadece barınma değil yeme içme konusu da önemli. Şehrin öğrenciye dönük sosyal ve ekonomik yönlü yatırım ve imkânlarını araştırın.

İLGİLİ HABEROkullar ne zaman açılacak? Milli Eğitim Bakanlığı çalışma takvimine göre önemli tarihler...Okullar ne zaman açılacak? Milli Eğitim Bakanlığı çalışma takvimine göre önemli tarihler...
Son güncelleme: 10:31 08.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more