Sözcü Plus Giriş

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mike Pompeo ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo, ABD Dışişleri Bakanlığında bir araya geldi. Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesi yaklaşık 45 dakika sürdü. Pompeo, görüşme sonrası Kaşıkçı cinayeti ve Suriye hakkında iş birliği yapılması gerektiğini vurguladı. Çavuşoğlu ise FETÖ konusunda ABD'ye 84 kişinin ismini verdiklerini açıkladı.

21:58 -

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD ve Türkiye arasında oluşan pozitif ilişkilerden memnun olduğunu vurguladı.

Bakan Pompeo, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından Dışişleri Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Pompeo, “Papaz (Andrew) Brunson’ın serbest kalmasından sonra oluşan pozitif ivme ve ilişkiyi memnuniyetle karşılıyorum ve diğer ortak endişelerin ele alınabileceği ilave kanalların kurulması çağrısında bulunuyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Mike Pompeo ayrıca, Türk mevkidaşıyla görüşmesinde Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini, Suriye’deki sorunlar konusunda iş birliğini ve Suriye’deki savaşın sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletlerin (BM) öncülük ettiği barış sürecini destekleme konusunu da görüştüklerini belirtti.

İLGİLİ HABERSon dakika... Trump'tan flaş Kaşıkçı açıklamasıSon dakika... Trump'tan flaş Kaşıkçı açıklaması

84 KİŞİNİN ADINI VERDİK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin ABD’den iadesini talep ettiği 84 FETÖ mensubunun listesini Pompeo ve Bolton’a teslim ettiğini açıkladı.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Kaşıkçı cinayetinin sonuna kadar aydınlatılması konusunda ısrarcı olduğunu ve ABD’ye de bu şekilde iletildiğini belirtti.

“TALİMATI KİM VERDİ ORTAYA ÇIKMASINI İSTİYORUZ”

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti konusunda aydınlatılmamış sorular olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Talimatın kimden alındığının açığa çıkmasını istiyoruz” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Kaşıkçı olayını “aydınlatılması gereken bir cinayet” olarak gördüğünü, bunu siyasi bir konu olarak görmediğini söyledi.

“CİNAYET AYDINLATILMALI”

Kaşıkçı cinayetinden dolayı birçok ülkenin Suudi Arabistanla ilişkilerini bozmak istemediğini söyleyen Çavuşoğlu, “Biz de istemeyiz; fakat cinayet aydınlatılmalı” ifadesini kullandı.

MÜNBİÇ KONUSU

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Münbiç yol haritasının diğer bölgelere de uygulanması için Türk-Amerikan ekiplerinin önümüzdeki günlerde bir araya geleceğini kaydetti.

AA

Son güncelleme: 23:56 20.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more