Sözcü Plus Giriş

Dünya’dan İsrail ve ABD’ye sert tepkiler geldi

BM ve AB başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinden İsrail'in Gazze'de yaptığı katliama kınama ve tepki gösterildi. Avrupa Birliği (AB), İsrail'in Gazze'de yaptığı katliama zayıf tepki göstererek, "İsrail, barışçıl gösteri hakkına ve güç kullanımında orantılılık ilkesine saygı göstermelidir" dedi. Ayrıca BM, Ürdün, Mısır ve Arap Birliğin'den İsrail ve ABD'ye kınama mesajları gönderildi.

null
Güncellenme: 19:48, 14/05/2018
Dünya’dan İsrail ve ABD’ye sert tepkiler geldi

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, yaptığı yazılı açıklamada, Gazze sınırında İsrail tarafından açılan ateşlerde aralarında çocukların da olduğu Filistinli onlarca kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin kınama yapmaktan kaçındı. Mogherini, sadece daha fazla can kaybının önüne geçmek için tüm taraflara itidal çağrısında bulundu.

AB’DEN ÇÖZÜM İKİ DEVLETLİ OLMALI ÖNERİSİ

Açıklamasında “İsrail, barışçıl gösteri hakkına ve güç kullanımında orantılılık ilkesine saygı göstermelidir.” ifadesiyle yetinen Mogherini, şiddetin tırmanmasının barış perspektifini ve güvenlik ortamını zayıflatacağını, sadece iki devletli çözümün tarafların amaçlarına ulaşmasını sağlayacağını ifade etti.

İlginizi ÇekebilirABD, pimi çekti... İsrail askeri göstericilere ateş açtı... Ölü ve yaralılar varABD, pimi çekti... İsrail askeri göstericilere ateş açtı... Ölü ve yaralılar var

BM’DEN İSRAİL’E KINAMA GELDİ

Birleşmiş Milletler (BM) Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Uluslararası Sözleşmesi'nin denetim organı olan Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi’nin Cenevre’de düzenlenen 95. Oturumu’nun sonunda yapılan yazılı açıklamada, Gazze sınırında 30 Mart’tan bu yana devam eden “Büyük Dönüş Yürüyüşü”ne katılan ve aralarında çocukların da bulunduğu en az 43 Filistinlinin şehit olduğu belirtildi. Açıklamada İsrail’in şehit ettiği ve yaraladığı binlerce Filistinli göstericinin hiçbir şekilde güvenlik tehdidi oluşturmadığı vurgulandı.

İsrail güvenlik güçlerinin Filistinli göstericilere orantısız güç kullanmasının kınandığı açıklamada, Gazze’deki durumdan büyük endişe duyulduğunun altı çizildi.

“GÖSTERİCİLERE YÖNELİK SALDIRILAR DURDURULMALI”

Açıklamada, göstericilere yönelik saldırıların durdurulması, Filistinleri şehit eden güvenlik güçlerinin tespit edilip yargılanması, Gazze halkının gösteri yapma hakkına saygı duyulması ve Gazze’deki ablukanın kaldırılması için İsrail’e çağrıda bulunuldu.

İlginizi ÇekebilirİYİ Parti'den ABD ve İsrail'e tepki Filistin'e destekİYİ Parti'den ABD ve İsrail'e tepki Filistin'e destek

BM SEKRETERİ GUTERRES GAZZE İÇİN KAYGILI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Özellikle çok sayıda insanın ölümüne ilişkin Gazze Şeridi’nden gelen haberler beni çok kaygılandırıyor.” dedi. Guterres, Viyana’daki resmi temasları kapsamında Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Guterres, “Özellikle çok sayıda insanın ölümüne ilişkin Gazze Şeridi’nden gelen haberler beni çok kaygılandırıyor.” diye konuştu.

GUTERRES-KURZ GÖRÜŞMESİNDE ULUSLARARASI SORUNLAR KONUŞULDU

Öte yandan ikili görüşmede gündeme gelen diğer konularla ilgili de değerlendirme yapan BM Genel Sekreteri Guterres, küresel ısınma sorununa dikkati çekerek, tek başına yeterli olmasa da Paris'de alınan kararların ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Kuzey Kore'nin nükleerle ilişkili tesislerini kapatacağına yönelik açıklamalarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Guterres, bu adımın Kuzey Kore'nin nükleer çalışmaları bıraktığının en kuvvetli göstergesi olacağını ifade etti. Guterres ayrıca, Kuzey Kore ve ABD arasında yapılacak görüşmenin önemine de işaret etti.

İlginizi ÇekebilirBaşbakan Binali Yıldırım'dan İsrail'e sert tepkiBaşbakan Binali Yıldırım'dan İsrail'e sert tepki

MESCİD-İ AKSA EMANETTİR

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Filistin topraklarının en küçük bir parçasından bile vazgeçmenin mümkün olmadığını bildirdi. İhvan Sözcüsü Talat Fehmi, yaptığı yazılı açıklamada, “Filistin ve Kudüs, Arap ve Müslüman kalmaya devam edecektir. İlk kıble ve Harem-i Şeriflerin üçüncüsü Mescid-i Aksa boynumuzda emanettir. Topraklarından bir zerresinden dahi vazgeçilmeyecektir.” ifadelerine yer verdi.

İsrail’in siyonizm ideolojisine bağlılığına dikkati çeken Fehmi, “Yarın siyonizm yok olacak, hainlerle birlikte tarihin çöplüğüne atılacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

KATAR’DAN DA KINAMA GELDİ

Katar, İsrail’in, Gazze sınırında barışçıl gösteriler düzenleyen Filistinlilere yönelik saldırılarını kınadı. Katar Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lulu el-Hatır, ülkenin resmi ajansı QNA’ya yaptığı açıklamada, “İşgalci İsrail güçlerinin, aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı sivil Filistinliler aleyhinde Gazze’de işlediği sistematik ve acımasız katliamı en sert şekilde kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilirİsrail katliam yaparken, büyükelçilik kutlamayla açılıyorİsrail katliam yaparken, büyükelçilik kutlamayla açılıyor

ÜRDÜN KORUMA ÇAĞRISI YAPTI

Ürdün, Gazze’de işlenen katliamın sorumluluğunun İsrail’e ait olduğunu ifade ederek, Filistin halkı için uluslararası koruma çağrısında bulundu. Ürdün resmi ajansı Petra’nın haberine göre, Hükümet Sözcüsü Muhammed el-Mumeni, İsrail’in savunmasız Filistin halkı aleyhinde orantısız güç kullanmasını kınadı. Mumeni, Filistinlilerin uluslararası normlara uygun yasal bir şekilde topraklarına dönüş haklarını ifade etmek için gösteriler düzenlediğini vurguladı.

Hükümet sözcüsü, başkenti Doğu Kudüs olan, 1967 sınırları dahilinde bağımsız Filistin devletinin yer aldığı iki devletli çözüm temelinde Filistinlilerin haklarının yerine getirilmesi ve tüm sorunların nihai şekilde sonlandırılması çağrısında bulundu.

Uluslararası toplumdan, barış görüşmelerini aksatan, bölgeyi daha fazla şiddet ve çatışmaya sürükleyen İsrail saldırılarından Filistin halkının korunması için sorumluluklarını yerine getirmesini isteyen Mumeni, şu ifadeleri kullandı:

“İsrail askerlerinin Nekbe’nin 70’inci yılında meşru haklarını müdafaa eden savunmasız Filistinlilere gösteriler sırasında orantısız güç kullanması, İsrail politikalarının hukuka aykırılığının, bölgesel barış ve güvenliğe yönelik tehdidinin bir başka göstergesi.

MISIR İSRAİL’İN GAZZE’DEKİ SALDIRILARINI KINADI

Mısır, İsrail işgal güçlerinin Filistinli barışçıl göstericileri hedef almasını şiddetle kınadı. Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, işgal altındaki Filistin topraklarında gerçekleştirilen barışçıl yürüyüşlere karşı güç kullanılmasının kesinlikle kabul edilmediği belirtildi.

Açıklamada, işgal altındaki topraklarda gerginliğin tırmandırılmasının sonuçlarına karşı uyarıda bulunularak, Mısır’ın, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir devlet kurulması başta olmak üzere Filistin halkının meşru haklarını tamamen desteklediği ifade edildi.

İlginizi ÇekebilirSon dakika: CHP'den İsrail'e ilk tepkiSon dakika: CHP'den İsrail'e ilk tepki

ARAP BİRLİĞİ’NDEN ABD VE İSRAİL’E TEPKİ

Arap Birliği, ABD’nin uluslararası tepkilere rağmen Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına ve İsrail askerlerinin Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan Filistinlileri şehit etmesine tepki gösterdi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, yaptığı yazılı açıklamada “ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması son derece tehlikeli bir adım. ABD’nin bu tehlikeli adımın kısa ve uzun vadede ortaya çıkacak gerçek sonuçlarını idrak ettiğini zannetmiyorum.” ifadelerine yer verdi.

Bazı ülkelerin de büyükelçiliğin taşınması kutlamalarına katılmalarının “utanç verici” olduğunu belirten Ebu Gayt, Arap Birliği’nin Kudüs’ün tarihi, dini kimliğini ve statüsünü savunmak için diplomasi mücadelesini sürdüreceğini kaydetti.

Ebu Gayt ayrıca İsrail askerlerinin Gazze sınırında gösteri düzenleyen Filistinlileri şehit etmesine tepki göstererek, “Filistinlilerin İsrail askerlerinin kurşunuyla şehit düşmesi nedeniyle tehlike çanları çalması gerekiyor.” ifadelerini kullandı. AA

Yayınlanma Tarihi:19:36,