Sözcü Plus Giriş

Mağarada mahsur kalan takım için kritik saatler… Yağmur geri geliyor

Tayland'ın kuzeyindeki Çiang Rai eyaletinde, takım olarak ziyaret ettikleri mağara kompleksinde kaybolduktan 9 gün sonra sağ olarak bulunan 12 futbolcu çocuk ve antrenörlerini mağaradan çıkarmak için çalışmalar sürüyor. Yarın beklenen yağışın mağaradaki su seviyesini yeniden yükseltebileceği beklentisi ve oksijen seviyesinin azalması çocukların acilen tahliye edilmesini gerektirebilir.

null
Güncellenme: 16:14, 07/07/2018

Çiang Rai Eyaleti Valisi Narongsak Osatanakorn, son birkaç günde yağışın durması ve mağaradaki su seviyesinin görece azalmasıyla ortaya çıkan elverişli koşulların, yarın beklenen yağmurla değişebileceğini, bu sebeple çocukları dışarı çıkarmak üzere hazırlık yaptıklarını belirtti.

Tahliye operasyonu için uzman dalgıçlardan oluşan iki grubun hafta sonu bölgeye ulaşmasını beklediklerini kaydeden Vali Osatanakorn, “Baştan beri kafamızdaki plan çocukları mümkün olduğunca çabuk dışarı çıkarmaktı. Burada belirleyici faktör mağaradaki su seviyesinin mümkün olduğunca düşük olduğu bir anı kollamaktı. Nitekim şu anda sel suları bir miktar çekilmiş durumda. Ancak yağmurun yeniden yağmaya başlamasıyla su seviyesi yeniden yükselmesinin ne gibi risklere yol açabileceğini bilmiyoruz.” dedi.

magara-reuters-1

Valinin açıklamaları çocukların hafta sonu yeniden başlaması beklenen yağmur öncesinde acil bir operasyonla çıkarılabileceği yorumlarına yol açtı.

magara-reuters-2

Çocukların 25 yaşındaki antrenörü Ekapol Chanthawong da yazdığı notla ailelerden özür diledi. Antrenör yazdığı notta, “Değerli ebeveynler, çocuklarınızın hepsi iyiler, ekipler onlara iyi bakıyor. Onlara elimden gelen en iyi şekilde göz kulak olacağımdan emin olabilirsiniz. Destek olan herkese teşekkür ediyor ve sebep olduğumuz bu sıkıntı için tüm ailelerden özür diliyorum.” ifadeleri yer aldı.

“Buradan çıkınca kızarmış tavuk yemeye gideceğiz”

Öte yandan deniz komandolarının eşlik ettiği 12 çocuk ve antrenörleri mağarada yazdıkları mektupları dalgıçlarla ailelerine yolladı. Çocuklardan biri, mektubunda “Ben iyiyim, burada hava birazcık soğuk ama merak etmeyin. Doğum günü partimi hazırlayın” diye yazdı.

magara-aa2

Tun adındaki bir çocuk, “Annecim ve babacım, ben iyiyim, lütfen endişe etmeyin. (Arkadaşım) Yod’a söyleyin, buradan çıktığımda kızarmış tavuk yemeye gideceğiz. Sevgilerimle.” ifadelerini kullandı.

Kurtarma ekipleri mağara içindeki oksijen seviyesinin düşmesinden endişe ediyor. Olağan koşullarda yüzde 21 civarında olması gereken oksijen oranı yüzde 15’e kadar geriledi. Ekipler oksijen seviyesinin daha fazla düşme ihtimaline karşı mağaraya bir hava pompası yerleştirdi.

Hava boşluğu açılmaya çalışılıyor

Öte yandan, dağ eteğindeki mağaraya dışarıdan alternatif bir girişi sağlamak üzere hava boşluğu açma çalışmaları da devam ediyor. Ekipler bu amaçla dağın yamaçlarına 100 kadar kuyu açtı. Bunlardan 18’nin mağaraya ulaşma ihtimalinin olabileceği değerlendiriliyor. Ancak çocukların mahsur kaldığı nokta ile dağ yüzeyi arasındaki 800 metre ile 1000 metre arasında mesafe bulunuyor. (AA)

Yayınlanma Tarihi:15:41,