Sözcü Plus Giriş

Rusları kızdıracak hamle… Bağımsız kilise için sözleşme hazır

İstanbul'daki Fener Rum Patrikhanesi, Ukrayna'da bağımsız bir Ortodoks kilisesi için taslak bir kuruluş sözleşmesi hazırladığını açıklarken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ülkesinin kendisine ait bağımsız bir kiliseye kavuşmasının yakın olduğunu söyledi.

Sozcu.com.tr
13:47 -
Rusları kızdıracak hamle… Bağımsız kilise için sözleşme hazır

Bağımsız bir Ukrayna kilisesi “otosefali” olarak adlandırılan iç işlerinde bağımsızlığı kazanırsa, yüzyıllardır kiliseyi yöneten Rus ruhbanın etkisinden uzaklaşmış olacak.

Ukrayna, Rus din adamlarını iç işlerine müdahale etmekle suçluyor. Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkiler Moskova’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesi ve ülkenin doğusunda en az 10 bin kişinin ölümüne neden olan ayrılıkçı isyana destek vermesinin ardından kopma noktasına geldi.

Ukrayna’nın bağımsız bir kilise kurma çabaları, bu hafta üç Ukrayna gemisine ateş açıp el koyan Rusya’da öfke yaratıyor.

Poroşenko, Ukraynalı din adamlarının bağımsız kilisenin başına geçecek kişiyi seçmek üzere toplanacağını, toplantı tarihinin yakında patrikhane tarafından açıklanacağını belirtti.

Ukrayna, bağımsız bir kilise kurmak için Fener Patrikhanesi’nin desteğini Ekim ayında aldı. Rus Ortodoks Kilisesi, bu karar üzerine İstanbul’daki Patrikhane ile diplomatik bağını kopardı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more