Soçi sonrasında sonuç bildirgesi

Soçi'de Suriye'de barışı sağlamak için bir araya gelen taraflar günün sonunda deklarasyon yayınladı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Türkiye, 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı uyarınca Suriye'de gerçek bir siyasi değişim getirecek bir siyasi çözüm sağlanmasına yönelik çabalara her platformda katkı vermeyi sürdürecektir" ifadelerini kullandı.

Soçi sonrasında sonuç bildirgesi

Rusya’nın Soçi kentinde gerçekleşen Soçi Konferansı sonrasında bugün resmi açıklama yapıldı. Yapılan deklarasyonda, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duyulması gerektiği belirtilirken, “Suriye halkı kendi geleceğine seçimlerle karar vermeli” ifadesi denildi.

Sonuç bildirgesinde, “Suriye ordusunun korunması ve Suriye sınırlarını korumak, yabancı güçlerle ve terörizmle mücadele için göreve devam etmesi gerek” ifadesi kullanılırken, “Suriye’nin güvenlik güçleri kanunla uyumlu şekilde çalışmalı ve din ya da etnik kimlik fark etmeden bütün Suriyeliler eşittir” denildi.

Öte yandan zirvenin katılımcıları, 150 üyeli bir komite kurulduğunu ve mevcut Suriye anayasasında değişiklikler için bir araya gelineceği belirtilirken yapılan açıklamada katılımcıların 7.5 yıldır devam eden savaşı bitirmek için seçime gidilmesi gerektiği konusunda hemfikir olduğu duyuruldu.

DİŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDA SOÇİ AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanlığı Soçi Zirvesi’ne ilişkin yaptığı açıklamada,”Türkiye, 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı uyarınca Suriye’de gerçek bir siyasi değişim getirecek bir siyasi çözüm sağlanmasına yönelik çabalara her platformda katkı vermeyi sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

Bakanlık Zirvede Türk heyeti tarafından muhalefetle bilistişare hazırlanan 50 kişilik bir aday listesi sunulduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması şöyle:

” Rusya Federasyonu’nun (RF) evsahipliğinde 30 Ocak 2018 tarihinde Soçi’de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi, davet üzerine, muhalefetin garantörü sıfatıyla Türkiye tarafından da izlenmiştir. Türkiye, RF’nin “Suriye Ulusal Diyalog Kongresi” girişimi konusunda başından beri yapıcı bir tutum sergilemiştir. Ülkemiz, BM’nin katılımı sağlanabildiği ve muteber muhalefetin siyasi süreçteki rolü layıkıyla teslim edildiği takdirde Cenevre sürecine katma değer sağlayabileceği düşüncesiyle bu girişimi desteklemeye hazır olduğunu Sayın Cumhurbaşkanımızın katıldığı 22 Kasım 2017 tarihli Soçi Zirvesi’nde kayda geçirmiştir. Son dönemde sahada yaşanan ateşkes ihlalleri ve Kongre konusunda giderilemeyen birtakım endişe ve belirsizlikler sonucunda Müzakere Yüksek Kurulu ve Suriye Ulusal Koalisyonu Kongre’ye katılmama kararı almıştır. Öte yandan, Kongre’ye katılmak üzere Ankara’dan Soçi’ye giden muhalefet heyeti, Kongre vesilesiyle havaalanına ve kongre merkezine yerleştirilen rejim bayraklı resim ve logolara tepki göstererek, ülkeye giriş yapmak istememiştir. Kongre’nin en önemli sonucunu, bir anayasa komitesi kurulması yönünde çağrı yapılması ve bu komite için 150 kişilik bir aday havuzu belirlenmesi teşkil etmiştir. Kongre’ye katılmama kararı alan muhalif grupları Kongre’de temsil etme yetkisini üstlenen Türk heyeti, muhalefetle bilistişare hazırlanan 50 kişilik bir aday listesi sunmuştur. Bundan sonraki aşamada, BM Suriye Özel Temsilcisi’nin, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı uyarınca bugüne kadar yürütülen Cenevre süreci kapsamında, muhalefetin orantısal temsilini de gözeten bir anayasa komitesi kurması beklenmektedir. BM Suriye Özel Temsilcisi, bu komiteyi oluştururken 150 kişilik listeden veya dışarıdan isimler tayin edebilecektir. Anayasa komisyonunun oluşturulmasına dair çalışmalar muhalefetin garantörü sıfatıyla Türkiye tarafından da yakından takip edilecektir. Türkiye, 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı uyarınca Suriye’de gerçek bir siyasi değişim getirecek bir siyasi çözüm sağlanmasına yönelik çabalara her platformda katkı vermeyi sürdürecektir. Türkiye, Suriye’deki çatışan tarafların muteber bir siyasi çözümün müzakeresine yönlendirilmesini teminen sahada ve rejim üzerinde nüfuzu olan tüm aktörlerin üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelerini beklemektedir.” Ajanslar