Sözcü Plus Giriş

ABD Başkanı Trump: Kaşıkçı’yı kimin öldürdüğüne dair rapor salı günü elimde olacak

ABD'nin California eyaletinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Donald Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin konuştu. ABD Başkanı Trump, "Kaşıkçı'yı kimin öldürdüğüne dair rapor salı günü elimde olacak" dedi.

04:04 -
ABD Başkanı Trump: Kaşıkçı’yı kimin öldürdüğüne dair rapor salı günü elimde olacak

California eyaletinde orman yangınları ile mücadele çalışmalarını takip eden Trump, Malibu kentinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“SALI GÜNÜ TAMAMLANMIŞ OLACAK”

Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA)’nın Kaşıkçı cinayeti emrinin Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman tarafından verildiği sonucuna vardığı iddialarını değerlendiren Trump, “Henüz herhangi bir değerlendirme yapmadılar. Bunun için çok erken. Bu tamamlanmamış bir rapor.” dedi.

Trump, “Önümüzdeki iki gün içinde belki pazartesi veya salı günü tam bir rapor almış almış olacağız ve tam tamamlanmış olacak.” diye konuştu.

Gün içinde CIA Direktörü Gina Haspel ile görüştüğünü aktaran Trump, “Bir gazetecinin öldürülmesi korkunç bir şey” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERABD Kaşıkçı cinayeti iddialarını yalanladıABD Kaşıkçı cinayeti iddialarını yalanladı

Trump daha sonra ise daha kesin bir dille Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporun salı günü hazır olacağını belirtti.

ABD Başkanı, raporun “olayın tüm etkisini ve kimin sebep olduğunu veya kimin yaptığına da yanıt vereceğini” kaydetti.

California’ya gitmeden önce Beyaz Saray’ın bahçesinde gazetecilere konuşan Trump, CIA Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cinayetinin Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman tarafından emredildiği sonucuna vardığına ilişkin haberlere ilişkin henüz CIA’dan bu konuda brifing almadığını ifade etmişti.

İLGİLİ HABERKaşıkçı'nın Mısırlı karısı ortaya çıktı!Kaşıkçı'nın Mısırlı karısı ortaya çıktı!

“NELER SÖYLEYECEKLERİNİ BEKLEYECEĞİZ”

Trump, “Şu an itibariyle onun (Bin Selman’ın) bunda bir rolü olmadığı bize söylendi. Neler söyleyeceklerini bekleyeceğiz.” diye konuşmuştu.

Daha sonra ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Trump’ın Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile CIA Direktörü Haspel ile telefonda görüştüğünü açıklamıştı.

Sözcü, ABD’nin Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin nihai bir sonuca vardığı iddialarının doğru olmadığını bildirmişti. AA

Son güncelleme: 08:08 20.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more