ABD’de bir Rus, casusluk şüphesiyle gözaltına alındı

ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ABD'nin başkenti Washington'da yaşayan 29 yaşında bir Rus kadın casusluk şüphesiyle gözaltına alındı.

ABD’de bir Rus, casusluk şüphesiyle gözaltına alındı

Adının Maria Butina olduğu öğrenilen kadının, Amerikan Üniversitesi’nde öğrenci olduğu belirtiliyor. ABD Adalet Bakanlığı’nın, Butina’yı Rusya’ya karşı getirilen yaptırımlarla ilgili bilgi sızdırmakla itham ettiği öğrenilirken, Butina’ya henüz kimliği belirlenemeyen iki ABD vatandaşının da yardım ettiği iddia edildi.

Butina’nın pazar günü gözaltına alındığı ancak duyuru için pazartesi gününün beklendiği açıklandı.

Maria Butina’nın, Rus silah taşıma hakkı organizasyonunun da kurucularından olduğu ve ayrıca New York ve Washington’da bazı ABD’li politikacılarla Rus devlet yetkililerini bir araya getirmek için çeşitli buluşmalar ayarladığı belirtiliyor.

ESKİ MERKEZ BANKASI BAŞKANI İLE FOTOĞRAFLARI VAR İDDİASI

Ayrıca Reuters’da yer alan bir başka iddiaya göre, gözaltına alınan kadının Facebook hesabında, eski Rus Merkez Bankası Başkanı Alexander Torshin ile fotoğrafları olduğu belirtildi.

ABD YAPTIRIM UYGULAMIŞTI

Geçtiğimiz aylarda ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’ya karşı bir dizi yaptırım yürürlüğe koymuştu. Bu yaptırımlar sonucunda bazı Rus şirketleri ve vatandaşlarına çeşitli yasaklar ve sınırlandırmalar getirilmişti. Eski Rus Merkez Bankası Başkanı Torshin’in de yaptırıma uğrayan Rus vatandaşlarından biri olduğu biliniyor.

REUTERS

Son dakika... Trump ve Putin ortak basın toplantısı düzenledi İlginizi Çekebilir Son dakika... Trump ve Putin ortak basın toplantısı düzenledi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...