Sözcü Plus Giriş

Putin’den flaş Türkiye açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’nin, Rusya’dan alacağı S-400 füze sistemiyle ilgili ABD'den gelen tepkilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Putin, "Türkiye, S-400 ile dünyanın en gelişmiş sistemini almaya karar verdi" dedi.

Güncellenme: 11:43, 07/06/2018
Putin’den flaş Türkiye açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, S-400 ve F-35 ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ABD’nin, Türkiye ile yapmış olduğu F-35 satışı anlaşmasına engel koyma çabalarına değinen Putin, “Baskı enstrümanları, giderek daha fazla ülkeyi kapsıyor. Şimdi ise bizim S-400 sistemlerimizin alımıyla ilgili. Aslında oldukça garip, Türkiye, bir NATO üyesi olarak S-400 hava savunma sistemleriyle en gelişmiş ve abartmadan söylüyorum sınıfında dünyanın en iyisi olan bir sistemi almaya karar verdi. Ne olmuş yani? Bu bir suç mu?” ifadelerini kullandı.

İlginizi ÇekebilirPentagon'dan S-400 açıklamasıPentagon'dan S-400 açıklaması

Öte yandan Putin, başta Yunanistan'a teslim edilen S-300 sistemleri olmak üzere, başka NATO ülkelerine de silah temin ettiklerini hatırlattı. Putin, “Bu baskı durumunu açıklamakta zorlanıyorum. Bu, kesinlikle Türkiye'ye karşı adil olmayan bir yaklaşım” dedi.

“UMUYORUM NE YAPTIKLARININ FARKINDALAR”

Günümüzde birçok ülkenin artık dolar bağımlılığından kurtulmaya çalıştığının altını çizen Putin, şunları kaydetti:

“ABD yönetimi, siyasi alanda kısa vadeli taktiksel konuların çözümü için dolara yönelik güveni sarsıyor. Şahsi kanaatime göre, bu büyük stratejik bir hata. Bu bağımlılıktan kurtulmanın bir yolu da elbette ulusal paraların kullanımı. Bu sürece Çin ile yavaşça başlıyoruz. Yüen özgürleştikçe ve rahatça dönüştürülebilecek bir para haline geldikçe, dünyadaki ödemelerde kendine yer bulacak ve dünya rezerv dövizlerinden birisi olacak. Dahası, IMF ile de bu yönde ilk adım atıldı. Yeni rezerv dövizlerinin yaratılmasına ilişkin bu eğilim devam edecek. Ancak ABD umuyorum hala zekidir ve ne yaptıklarının farkına vararak davranışlarını düzeltirler.” AA

Yayınlanma Tarihi:21:30,