Sözcü Plus Giriş

Trump’tan flaş kimyasal saldırı açıklaması

Suriye'nin Duma kentinde düzenlenen ve en az 70 kişinin hayatını kaybettiği ve yüzlerce insanın yaralandığı kimyasal saldırı sonrasında Trump'tan çok sert açıklamalar geldi. Trump, Beşşar Esad için "Hayvan" dedi. Öte yandan Trump'ın üst düzey danışmanlarından Thomas Bossert, Suriye'ye saldırının gündemlerinde olduğunu aktardı.

Sozcu.com.tr
16:14 -
Trump’tan flaş kimyasal saldırı açıklaması

Suriye’deki kimyasal saldırıya tepkiler çığ gibi büyüyor. Gece yaşanan kimyasal saldırıda en az 70 kişi hayatını kaybetmiş, aralarında çok sayıda çocuğun da olduğu yüzlerce Suriyeli yaralanmıştı. Bu saldırıya ilk açıklama ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan gelse de daha sonra Papa ve Ankara’dan da açıklamalar geldi. Saldırıyı kınayan Dünya kamuoyuna açıklama yapan isimlerden biri de ABD Başkanı Donald Trump’tı.

İLGİLİ HABERSON DAKİKA: Haberler korkunç! Çocukları vurdular... Esad kimyasal saldırı düzenledi...SON DAKİKA: Haberler korkunç! Çocukları vurdular... Esad kimyasal saldırı düzenledi...

Trump, Twitter üzerinden yaşanan kimyasal saldırıyı sert bir dille kınadı. Milyonlarca takipçisine gelişmeyi aktaran Trump, “Suriye’deki KİMYASAL asldırıda aralarında kadın ve çocukların da olduğu çok sayıda insan öldü. Bölgede Suriye ordusu dolayısıyla yardım ulaşmakta zorluk yaşanıyor. Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran’ın Hayvan Esad’ı destekledikleri için böyle oldu. Esad yaptıkları dolayısıyla çok büyük bir bedel ödeyecek” mesajını paylaştı.

Trump, Esad’ın insanı yardım için bölgenin açılması çağrısında bulunurken, insani felaket yaşandığını aktardı. Trump, kendisinden önce iki dönem ABD Başkanı olarak görev yapan Barack Obama’yı da eleştirdi. Twitter üzerinden, “Eğer Başkan Obama Kumdaki Kırmızı Çizgisini geçseydi, Suriye’deki felaket bu kadar uzun sürmezdi! Hayvan Esad tarihe gömülürdü” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERDışişleri: Kimyasal saldırıyı kınıyoruzDışişleri: Kimyasal saldırıyı kınıyoruz

Öte yandan Reuters’a konuşan Beyaz Saray Danışmanı Thomas Bossert ABC kanalının “This Week” isimli programına katıldı. Trump’ın güvenlik konusunda güvendiği üst düzey isimlerden biri olan Bossert, Suriye’ye askeri saldırının hala gündemlerinde olduğunu söylerken, “Hiçbir şeyi masadan kaldırmam. Şu aşamada saldırı olasılıklarına bakıyoruz” dedi. Bossert, Suriye’den gelen fotoğraflar hakkında ise, “Korkunç” yorumunu yaptı.

 

Son güncelleme: 17:55 08.04.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more