Sözcü Plus Giriş

Yunanistan 3 FETÖ’cüyü ABD’ye geri gönderdi

Yunan Kathimerini gazetesinin sürmanşetten verdiği bir habere göre, Türk kökenli üç ABD vatandaşı, "FETÖ üyesi oldukları gerekçesiyle Atina havaalanında girişleri yasaklanarak ABD'ye geri gönderildi."

15:51 -
Yunanistan 3 FETÖ’cüyü ABD’ye geri gönderdi

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre, 24 saat boyunca Atina Eleftherios Venizelos havaalanında tutulan kişiler, verdikleri ifadelerinde FETÖ’cü olduklarını kabul etti.

Atina’ya gelme amaçlarının ise “emlak alanında yatırım yapmak ve buradaki yandaşlarını örgütlemek ve yerleştirmek olduğu” belirtiliyor.

2016’dan bu yana Türkiye’den Yunanistan’a gelerek Yunan makamlarından siyasi sığınma talebinde bulunan FETÖ mensupparının sayısının 2 bini bulduğu iddia ediliyor.

feto1

ABD’YE GERİ GÖNDERİLDİLER

Olayın hafta başında yaşandığı bildirildi. Yunan gizli haber alma örgütünün (EYP) düzenlediği operasyonla harekete geçen Atina havaalanı polisi, ABD’den gelen 3 Türk kökenli kişinin girişini yasakladı ve gerekli sorgulamayı yaptıktan sonra adları açıklanmayan üç kişiyi de ertesi gün Emirates havayollarının uçağı ile New York’a geri gönderdi.

Yunan hükümet çevrelerinin de doğruladığı haberde, Atina’nın Türk-Yunan ilişkilerinin gergin olduğu bir dönemde Türkiye ile ilişkilerin daha fazla bozulmasına fırsat verilmemesi için Yunan ulusal çıkarlarına zarar verecek bu gibi olaylardan kaçındığına da dikkat çekiliyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more