Sözcü Plus Giriş

Eğitim-Sen seçmeli dersler için dava açtı

Eğitim-Sen, ilköğretim okullarında öğrencilerin okul yönetimi tarafından oluşturulan gruptan derslerini seçmesine karşı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı’na dava açtı.

Güncellenme: 13:29, 02/05/2018
Eğitim-Sen seçmeli dersler için dava açtı

Geçtiğimiz Mart ayında, Mart sayısında Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın İlköğretim Kurumları (ilkokul ve ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesinin Seçmeli Dersler Bölümünde Değişiklik Yapılmasına ilişkin 19.02.2018 gün ve 58 sayılı kararı yayınlandı. Kararın ekinde de zorunlu ve seçmeli dersleri gösterir çizelge ve çizelgenin uygulanmasıyla ilgili açıklamalar yer aldı. Çizelgenin uygulanması ile ilgili açıklamaların 2. Maddesinde ise “Okullarda seçmeli ders uygulaması konusunda esneklik sağlanacak ve her okul yönetimi kendi imkanları doğrultusunda çizelgenin seçmeli dersler bölümünde yer alan azami 10 dersten bir grup oluşturulacaktır. Öğrenciler, kendi okullarında okul yönetimi tarafından oluşturulan gruptan derslerini seçeceklerdir” denildi.

Bu maddenin seçmeli derslerin azami 10 dersle sınırlandırılmasını ve seçmeli dersler belirlenirken yalnızca okulun imkanlarının esas alınmasını kurala bağlandığını belirten Eğitim-Sen, bu maddenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'a dava açtı.