Sözcü Plus Giriş

LGS başladı!

Yüzbinlerce öğrenci, kendisini üniversiteye taşıyacak ‘nitelikli lise’ye yerleşebilmek için bugün sınava giriyor. Aylardır yoğun bir çalışma ve stresle birlikte sınava hazırlanan çocuklar, iyi bir gelecek için yaklaşık üç saat ter dökecek… Üniversitenin kapısını açacak iyi bir liseye yerleşmek elbette önemli ancak iyi bir geleceğin üç saate sığmayacak kadar geniş bir zamanı kapsadığını unutmamak gerek…

Güncellenme: 11:04, 02/06/2018
LGS başladı!

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) liselere yerleştirmede bu yıl ilk kez uygulanan ve 8’inci sınıfa devam eden öğrencilerin isteğe bağlı girdiği merkezi sınav saat 09.30’da başladı.
Liselere Geçiş Sınavı (LGS) yurt genelinde 976 merkezde, 3 bin 612 binada yapılıyor.

Öğrencilerin isteğe bağlı girdiği sınav, iki bölüm halinde uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru yöneltilecek. Sınavın birinci bölümünün tamamlanmasının ardından, ikinci bölümü saat 11.30’da başlayacak. Sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika sürecek. Sayısal alandan 40 soru yöneltilecek ikinci bölüm ise 60 dakika sürecek.

Sözel bölümde, 8’inci sınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10’ar soru, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20’şer soru yöneltilecek.

İki bölüm arasında, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için 45 dakikalık süre verilecek. Bu sürede öğrenciler, okullardan ayrılamayacak.

Merkezi sınavın sonuçları 22 Haziran’da açıklanacak. Sınavla ve sınavsız öğrenci alan okullara tercih ve yerleştirmeye ilişkin iş ve işlemler, 2018 yılı Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alacak.

Yayınlanma Tarihi:09:31,