20 bin sözleşmeli öğretmen ne zaman başvuracak ve atanacak? MEB 2018 sözleşmeli öğretmenlik başvuru şartları belli oldu!

MEB 2018 yılında atama bekleyen sözleşmeli öğretmenler için çok önemli olan tarihleri yayınladı. Sözleşmeli öğretmenlik başvurularının ne zaman başlayacağı ve atamaların ne zaman gerçekleşeceğine dair tüm bilgiler belli oldu. Öğretmen atamalarını bekleyenler haberimizden başvuru şartlarını öğrenebilirler. İşte sözleşmeli öğretmenlik başvuru şartları ve 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı ile ilgili merak edilenler...

20 bin sözleşmeli öğretmen ne zaman başvuracak ve atanacak? MEB 2018 sözleşmeli öğretmenlik başvuru şartları belli oldu!

Sözleşmeli öğretmen olmak için başvuru yapmayı bekleyen adayların bekledikleri haberler geldi. Milli Eğitim Bakanlığı, 2018 yılı sözleşmeli öğretmenlik başvurusuna ilişkin duyuruyu yayımlandı. Sözleşmeli öğretmen atamaları için ön başvurular 2 Mart, sözlü sınavlar ise 16 Mart tarihinde yapılacak. İşte MEB sözleşmeli öğretmenlik başvuru detayları…

MEB’DEN AÇIKLAMA GELDİ

2018 Mart öğretmen ataması başvuruları 2 Mart ile 8 Mart 2018 tarihleri arasında alınacak. ön başvuru alınması, sözlü sınav merkezlerinin ilanı ve sınav merkezi tercihlerinin alınmasından sonra 16 Mart'ta sözlü sınav yerleri açıklanacak. Mülakat tarihleri 14 Nisan ve 8 Mayıs 2018 tarih aralığı olarak belirtildi.

sözleşmeli öğretmenlik

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen alımı için başvuru yapacak olan adaylar başvurularını http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr web adreslerinden sınav merkezi etrcihlerinden en fazla 5 tercih yaparak başvurularını yapacaklardır.

Sözlü sınava başvurular, http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinden alınacak. Adaylar yayımlanan duyuruda belirtilen sözlü sınav merkezleri listesinde, sınav merkezlerinden en fazla beş tercih yapabilecek. Tercih ettiği sınav merkezlerinden birine yerleştirilemeyenler, söz konusu sınav merkezleri arasından Bakanlıkça belirlenecek sınav merkezinde sözlü sınava alınacak.
Adaylar, Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise ), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (İngilizce), Rehberlik, Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenliği alanları bakımından KPSSP121 puan türünden, Almanca, Arapça, Çince, Fransızca ve Rusca alanlarına KPSSP120 puan türünden, diğer alanlar bakımından ise KPSSP10 puan türünden 50 ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla başvurabilecek.

EN ÇOK KADRO SINIF ÖĞRETMENLİĞİNDE

Sözleşmeli öğretmen olarak atama yapılacak alanlarda ise en çok kadro 3 bin 806 ile sınıf öğretmenliğine verilirken, bunu 2 bin 2 kontenjan ile İngilizce ve bin 907 ile din kültürü ve ahlak bilgisi, bin 676 ile okul öncesi öğretmenliği, bin 453 ile ilköğretim matematik öğretmenliği, bin 450 ile Türkçe, bin 95 ile fen bilimleri takip etti.

TAM AÇIKLAMA METNİ VE BAŞVURU DETAYLARI İÇİN TIKLAYIN

BAŞVURU ŞARTLARI

–  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel
şartları taşımak,
– Türk vatandaşı olmak (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk
vatandaşı olma şartı aranmayacaktır.),
–  Mezun olunan yükseköğretim programı, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların
tespitine ilişkin kararına göre atama yapılacak alana uygun olmak,
–  Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların
ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği
Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi
Sertifika Programından birinin başarıyla tamamlamış olmak,
– Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim
Kurulu Başkanlığınca yüksek öğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurt
içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmak,
–  2017 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında atanacağı alan için puan türleri
(KPSSP10 ve KPSSP121- KPSSP120) itibarıyla 50 ve üzerinde puan almış olmak,
– Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir
ceza almamış olmak,
–  657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak
çalışmakta iken sözleşmeleri feshedilenler bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla
bir yıl bekleme süresini tamamlamış olmak.

e-Müfredat işlemleri: MEBBİS ve e-Okul öğretmen girişi hakkında merak edilenler... İlginizi Çekebilir e-Müfredat işlemleri: MEBBİS ve e-Okul öğretmen girişi hakkında merak edilenler...

 

 

Loading...